جستجوی اخبار:                
   
    اطلاعیه
      اطلاعات تکمیلی ثبت نام رشته دکترای تخصصی بافت شناسی

 

     دکتری تخصصی مهندسی بافت
معرفی رشته:
مهندسی بافت و پزشکی بازساختی عبارت است از جایگزینی بافت های از دست رفته با بافتی زنده و دارای عملکرد مناسب که به عنوان یکی از شاخه های علم پزشکی معرفی شده است. امروزه حوزه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی یکی از مهمترین مباحث علوم پزشکی بوده و امید می رود بسياري از بيماري‌ها با بهره‌گيري از فناوریهای نوین پزشکی بازساختی قابل درمان باشند. در حال حاضر كاربرد مهندسی بافت و پزشکی بازساختی در بيماري‌هاي زيادي مطرح شده و كشور ما نيز در اين زمينه یکی از کشورهای پيشگام است. همه کشورها از جمله محققان کشور ما در تلاش هستند تا به جدیدترین یافته‌ها در خصوص علوم مرتبط با پزشکی بازساختی همچون علوم سلولی، مهندسی بافتو مهندسی بیومواد دست یابند و با ترکیب این دانش با علوم بالینی همچون پوست، ارتوپدی، جراحی بازساختی، دندانپزشکی و .... بتوانند بدون استفاده از داروهای شیمیایی، درمان بیماران را به این سمت هدایت نمایند. مهندسی بافت، پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی به عنوان انقلاب پزشکی صدسال اخیر به شمار می روند و امروزه این علوم به شدت رو به رشد می باشند. پیشرفت‌های اخیر در علوم پزشكی هرچند توانسته طول عمر بیماران را به طور محسوسی افزایش دهد ولی با خود ارمغان جدیدی نیز به همراه داشته است كه تعداد زیادی از بیماری‌های تحلیل رونده بافتی همانند بیماری‌های قلبی ناشی از سكته، بیماری‌های عصبی و بیماری‌های استخوانی و غضروفی را می-توان نام برد. در این نوع بیماری‌ها عضو مبتلا بخشی از عملكرد خود را به علل مختلفی از دست می‌دهد. از عوامل موثر در این چنین بیماری‌هایی می‌توان به كهولت سن، حوادث ، تغذیه، عوامل محیطی و ژنتیكی اشاره کرد. متاسفانه به رغم تحقیقات صورت گرفته هنوز راه حل درمانی مناسبی برای این بیماری‌ها ارائه نشده است. بر همین اساس در سال ۲۰۰۷میلادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی به عنوان یكی از شاخه‌های علم پزشكی معرفی شد. در این علم، پزشكان از دارو برای تحریك سازوكارهای بازساختی موجود در بدن، از ژن، سلول‌ و به خصوص سلول‌های بنیادی برای جبران سلول‌های از دست رفته بافتی و از مهندسی بافت برای تولید بافت در آزمایشگاه و پیوند آن به جای بافت آسیب دیده استفاده می‌كنند. مهندسی بافت و علوم سلول کاربردی شاخه ای از علوم مربوط به پزشکی بازساختی می باشد که در آماده سازی و مشخصه یابی سلولها با استفاده از استانداردهای بین المللی و تهیه، تولید و تکثیر سلولها، تمایز و فرآوری آن-ها جهت استفاده در درمان بیماری ها فعالیت دارد. طبق تعريف مهندسي بافت عبارت است از "استفاده از اصول و روشهاي مهندسي و علوم زيستي جهت درک عميق ارتباط بين ساختمان و عملکرد بافتهاي بدن پستانداران در شرايط مختلف سلامت و بيماري و توليد جايگزين‌هاي بيولوژيک جهت بازسازي، حفظ و يا بهبود عملکرد بافتها. در این رشته دانش آموختگان ضمن آشنايي با ساختمان بافت ها، سلول های زنده و بيومواد(Biomaterials) قادر به انجام فعاليت های آموزشی و پژوهشی در قلمرو مربوط به ايجاد جايگزين‌هاي زنده براي بافتها و ارگان‌هاي بدن با استفاده از سلول‌هاي زنده و بيومواد (Biomaterials) مي‌باشد.

رشته های واجد شرایط جهت ثبت نام در دکتری تخصصی مهندسی بافت:

پیشرفت های اخیر در زمینه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی نیاز به استفاده از سلول ها و تولید انبوه آنها را برای استفاده در زمینه تحقیقات و درمان روز افزون کرده است . در همین راستا دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی برای اولین بار اقدام به پذیرش دانشجوی دکترای تخصصی در رشته مهندسی بافت از میان فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در رشته های علوم تشريحی (آناتومی)، بافت شناسی و جنين شناسی، بيولوژي سلولی و مولکولی، بيوتکنولوژي، بيولوژي تکوينی، علومآزمايشگاهی، ايمونولوژي، مهندسی پزشکی، فيزيولوژي، فارماکولوژي،بيوپليمر، بيومواد، بيوشيمي، ژنتيک، هماتولوژی، فيزيک پزشکی،نانوتکنولوژی و يا دکتری حرفه ای در رشته های پزشکی، دندانپزشکی،داروسازی خواهد کرد.

شرایط ثبت نام:

لازم به ذکر است،پذیرش دانشجو جهت دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی از طریق ثبت نام در سایت وزارت بهداشت و همراه با برگزاری آزمون های این وزارتخانه انجام خواهد شد.بهآگاهی داوطلبان شرکت درآزمون دکتری تخصصی مهندسی بافت جهت دانشگاه آزاد اسلامی می رساند آخرین زمان ثبت نام از ساعت 18 روز دوشنبه 11/2/1396 تا ساعت 24 روز سه شنبه 12/2/1396 است.جهت اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه فرمایید
http://www.sanjeshp.ir/Content.aspx?click=28

 

 
Preview