جراحی هیدروسل و هرنی در بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی

۲۷ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۸ کد : ۱۷۷۸ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۵۳
جراحی هیدروسل و هرنی در بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد.
جراحی هیدروسل و هرنی در بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش خبرنگار حوزه علم،‌ فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، جراحی هیدروسل و هرنی توسط دکتر رضا ولی‌پور متخصص اورولوژی و فلوشیپ اندواورولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر زردان متخصص بیهوشی در اتاق عمل بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد.

هیدروسل تجمعی از مایع در کیسه ای درون کیسه بیضه است. قبل از تولد، بیضه‌های پسر از شکم او به درون کیسه بیضه جابه جا می‌شوند. یک کیسه کوچک و نازک که روده‌ها را در جای خود نگه می‌دارد به همراه بیضه‌ها به کیسه بیضه می‌رود. معمولا، پس از پایین رفتن بیضه‌ها این کیسه موجود در کیسه بیضه، بسته شده و بدن هر گونه مایع اضافی باقی مانده درون این کیسه را جذب می‌کند. در صورتی که کیسه بسته نشود یا بسته شود اما مایع اضافی در آن باقی بماند، به این وضعیت هیدروسل می‌گویند.

هیدروسل به دو نوع تقسیم بندی می شود که عبارت است از هیدروسل غیرمرتبط (ساده) و هیدروسل مرتبط. در هیدروسل  ساده کیسه­ درون کیسه بیضه بسته می‌شود اما بدن فرد مایع اضافی را قبل از تولد، جذب نمی‌کند. این نوع هیدروسل معمولا هنگامی که پسر به سن یک سالگی می‌رسد به صورت خود به خود رفع شده و بدن در نهایت آن مایع را جذب می‌کند. بروز هیدروسل در پسران شایع است. حدودا، از هر ۱۰ پسری که به دنیا می‌آیند یک نفر به هیدروسل غیرمرتبط ابتلا دارد.

در هیدروسل مرتبط، کیسه‌ای که از شکم به درون کیسه بیضه می‌رود به صورت کامل بسته نشده و یک مجرای کوچک در آن باقی می‌ماند. به همین طریق مایعات از شکم به درون کیسه بیضه سرازیر می‌شوند. این نوع هیدروسل مشابه یک فتق است اما در یک فتق، مجرای کیسه بزرگ بوده و روده نیز می‌تواند به همراه مایعات به درون کیسه پایین بیاید. همانند یک فتق، نوع مرتبط این بیماری نیز نیازمند جراحی است.

ولی پور، متولد سال ۶۰ ، رتبه کل ۱۰۰ کنکور علوم تجربی سال ۷۸ و نفر اول کشوری امتحان پره انترنی (پیش کارورزی) در شهریورماه سال ۸۴ است. وی  فارغ‌التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۸۶ و نفر اول کشوری بورد تخصصی ارولوژی در سال ۹۱ است. همچنین وی فلوشیپ فوق تخصصی اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی بوده و  عضو هیئت علمی دانشگاه و استادیار دانشکده پزشکی است.

کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران بیمارستان فرهیختگان هیدروسل و هرنی دکتر رضا ولی‌پور


( ۱ )

نظر شما :