عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران:

بسیاری از افراد درگیر با کرونا ناقلِ بدون علامت هستند

۰۷ تیر ۱۳۹۹ | ۰۷:۵۵ کد : ۲۲۳۴ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۲۱۷
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت: شرایط زمانی و بالینی نمونه‌گیری و نحوه ارسال نمونه‌ها به مرکز آزمایش در نتایج آزمایش کرونا مؤثر هستند.
بسیاری از افراد درگیر با کرونا ناقلِ بدون علامت هستند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سپیده اربابی بیدگلی داروساز و دکترای تخصصی سم‌شناسی و داروشناسی و رئیس انجمن مواد جهش‌زای زیست محیطی ایران در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» شبکه رادیویی گفت و گو با موضوع آزمایش‌های تشخیص کرونا، با اشاره به علائم بیماری کرونا، گفت: بسیاری از افراد درگیر با کرونا ممکن است ناقلِ بدون علامت باشند.

وی افزود: عدم وجود عفونت و علائم کرونا در یک شخص امکان اطلاع و پیگیری را از افراد سلب می‌کند. همه افراد دارای علائم کرونا باید غربالگری شوند، در فرآیند آزمایش و غربال‌گری کرونا اولویت با کسانی است که تظاهرات تنفسی و تب و سرفه خشک دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با اشاره به شیوه آزمایش‌های کرونا، توضیح داد: در حال حاضر تست مخاط تحتانی یا فوقانی تنفسی، دارای اعتبار است، در حالی که تست‌های سرمی نیز در مسیر کسب اعتبار قرار دارند. این داروشناس تاکید داشت: تست NATT بالاترین دقت را در تشخیص کرونا دارد. شرایط زمانی و بالینی نمونه‌گیری و نحوه ارسال نمونه‌ها به مرکز آزمایش در نتایج آزمایش کرونا مؤثر هستند.

اربابی بیدگلی با اشاره به آزمایش‌های آنتی‌بادی کرونا، اظهار کرد: آزمایش‌های آنتی‌بادی به طور اختصاصی ویروس کرونا را مورد بررسی قرار نمی‌دهند و به نوعی غربال‌گری اولیه محسوب می‌شوند. اگر تست‌های مختلف پاراکلینیکی نتایج کامل و کافی را در اختیار پزشک نگذارند، متخصص می‌تواند بنابر ارزیابی سی‌تی‌اسکن ریه در مرحله آخر وضعیت بیمار کرونایی را مشخص کند.

کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران سپیده اربابی بیدگلی کرونا ویروس


( ۴ )

نظر شما :