اجرای طرح درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص عصبی عضلانی/ استفاده از سلول بنیادی مزانشیم بند ناف برای درمان

۱۴ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۹ کد : ۲۲۵۶ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۵۲
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت: برای نخستین بار در کشور طرح درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص عصبی عضلانی با استفاده از سلول بنیادی مزانشیم بند ناف در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در حال انجام است.
اجرای طرح درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص عصبی عضلانی/ استفاده از سلول بنیادی مزانشیم بند ناف برای درمان

دکتر محمدکاظم بخشنده در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با اشاره به اینکه برای نخستین بار در کشور طرح درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص عصبی عضلانی با استفاده از سلول بنیادی مزانشیم بند ناف در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در حال انجام است، اظهار کرد: برای اولین بار در کشور طرح درمان بیماران مبتلا به بیماری های خاص عصبی عضلانی با استفاده از سلول بنیادی مزانشیم بند ناف، در دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران در حال انجام است.


وی افزود:  اولین بار در اولین کنگره تازه های نوروماسکولار ایران که در خرداد ۹۸ در بیمارستان فرهیختگان برگزار شد، سخنرانان خارجی از کشورهای ترکیه و فرانسه تجربه موفقی از درمان بیماری های فلج مغزی یا CP و دیستروفی دوشن را با سلول بنیادی به نمایش گذاشتند. سپس اینجانب طرح تحقیقاتی با موضوع (بررسی اثربخشی پیوند سلول‌های بنیادی مزانشیمی مشتق از بند ناف بر روی عملکرد حرکتی بیماران دچار بیماری‌های عصبی عضلانی) را تهیه و این طرح با اخذ مجوز کد اخلاق  و مجوز IRCT و پس از اخذ رضایت آگاهانه بیماران در دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران عملیاتی شد.


دکتر بخشنده تصریح کرد: در این طرح برای اولین بار در کشور از سلول های مزانشیم حاصل از بافت بند ناف در درمان بیماری های دیستروفی عضلانی، بیماری SMA و فلج مغزی استفاده شده است.


وی در پایان گفت: اکنون بعد از گذشت حدود یکسال و بیش از ۴۰ تزریق سلول مزانشیم بند ناف از زمان شروع طرح سلول درمانی هیچگونه عارضه ای در اثر تزریق این نوع سلول بنیادی مشاهده نشده است و نتایج اولیه در بعضی از بیماران رضایت بخش و مثبت بوده است. تامین بودجه تهیه سلول مزانشیم بند ناف در این طرح با کمک های مالی مردمی و هبه علمی خیرین در حال انجام است. بدون تردید با دیدگاه علمی و مدیریت تحول گرای دانشمند گرامی جناب آقای دکتر  خوشدل ریاست محترم دانشگاه و با کمک بیشتر خیرین گرامی در آینده بیماران بیشتری از این درمان نوین بهره مند می شوند.
 

 

 

کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران دکتر بخشنده


نظر شما :