خاکپور در گفتگو با آنا تشریح کرد؛

جزئیات دستاوردهای باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران/ از درخشش کشوری تا برگزاری مسابقات ملی در سایه کرونا

۲۴ آبان ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۸ کد : ۲۶۹۹ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۴۵
رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران به ارائه دستاوردهای این باشگاه در سال تحصیلی گذشته پرداخت و برنامه‌های جدید را تشریح کرد.
جزئیات دستاوردهای باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران/ از درخشش کشوری تا برگزاری مسابقات ملی در سایه کرونا

ه گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به اینکه بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است، نسبت به تربیت نخبگان و جذب آنان به فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه گام‌های مؤثری برداشته و به‌دنبال ارتقای علم و فناوری کشور است تا درخت تنومند اقتدار علمی ایران، همیشه در دنیا بدرخشد.

این دانشگاه با تأسیس باشگاه‌ پژوهشگران جوان و نخبگان در واحدهای سراسر کشور به‌دنبال تولید علم، نخبه‌پروری و سوق دادن دانشجویان به سمت فعالیت‌های علمی و پژوهشی بوده و در این مسیر نخبگان بسیار موفقی به جامعه تحویل داده است.

در همین راستا برای جویا شدن از دستاوردهای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در یک سال گذشته و برنامه‌های سال تحصیلی جدید با شهرزاد خاکپور، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

درخشش انجمن علمی پزشکی در سطح کشور

آنا: درباره فعالیت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در یک سال گذشته توضیحاتی بفرمایید.

خاکپور: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در سال تحصیلی گذشته در راستای بالا بردن سطح آمادگی داوطلبان و توانمندسازی دانشجویان برای حضور در مرحله اول آزمون دوازدهمین المپیاد کشوری دانشجویان علوم پزشکی کشور با کمک اساتید مجرب، مدال‌آوران کشوری این حوزه و با همکاری معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران اقدام به برگزاری دوره‌های آمادگی المپیاد کرد.

در مرحله اول آزمون المپیاد که در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ برگزار شد، ۷ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در سه حیطه پذیرفته شدند. همچنین در سطح دانشگاهی تعداد ۴۵ کارگاه آموزشی پژوهشی در ۸ دانشکده «پزشکی»، «داروسازی»، «دندانپزشکی»، «علوم و فناوری‌های نوین»، «پرستاری و مامایی»، «پیراپزشکی»، «بهداشت و مهندسی پزشکی» و «شیمی و صنایع غذایی» با توجه به نیاز دانشجویان برگزار شد.

انجمن‌های علمی تحت نظارت باشگاه پژوهشگران جوان و معاونت پژوهشی دانشگاه فعالیت دارند. برنامه‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و انجمن‌های علمی از اواخر سال ۱۳۹۸ با شیوع ویروس کرونا از حضوری به مجازی تبدیل شد. لذا همراه با آموزش مجازی دانشگاه، فعالیت‌های علمی و پژوهشی باشگاه پژوهشگران با برنامه‌ریزی‌های جدید ادامه پیدا کرد و درصدد تقویت و گسترش آن هستیم.

در این مدت، شاهد موفقیت‌های انفرادی و گروهی اعضای فعال باشگاه در رویدادهای ملی و بین‌المللی بودیم. شرکت فعال دانشجویان در رویدادهای علمی و کارآفرینی، کسب عنوان محقق برتر و سفیر علمی در کنگره‌های علمی، کسب مدال در رویدادهای داخلی و خارجی معتبر و مسابقات جهانی اختراعات و درخشش انجمن علمی دانشجویی پزشکی در سطح کشور و کسب رتبه هشتم از میان بیش از ۲۲۰ انجمن علمی فعال دانشگاه آزاد اسلامی از جمله دستاوردهای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه است.

برگزاری مسابقات ملی در سایه کرونا

در بهار ۹۹ با هماهنگی ستاد مرکزی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان اقدام به برگزاری اولین مسابقه ملی «قضاوت بالینی با محوریت ویروس کرونا» کردیم. در این مسابقه شاهد استقبال گسترده دانشجویان دانشگاه‌ها در سطح کشور بودیم.

فراخوان طرح‌های تحقیقاتی در سایه کرونا

یکی از فعالیت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در دوران شیوع ویروس کرونا، فراخوان و حمایت‌ از طرح‌های تحقیقاتی است که تحت عنوان «طرح فطرت» به دلیل استقبال گسترده دو بار در سال جاری برگزار شد و از طرح‌های تحقیقاتی حمایت صورت گرفت.

برگزاری وبینار تخصصی مجازی در ایام کرونا

آنا: آیا در ایام کرونا وبینار هم برگزار می‌کردید؟

خاکپور: بله، در سال ۹۹ با وجود شرایط سخت همه‌گیری ویروس کرونا فعالیت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در قالب برگزاری وبینارهای متعددی با همکاری و فعالیت انجمن‌های علمی دانشجویی و اعضای باشگاه ادامه دارد. همچنین برخی از وبینارها با همکاری سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از جمله واحد خمینی‌شهر و واحد اسلامشهر برگزار شد.

اعزام تیم به مسابقات بین‌المللی «هکتون کووید-۱۹»

اعزام تیم به مسابقات بین‌المللی «هکتون کووید-۱۹»، اعزام تیم به مسابقات ملی، برگزاری وبینار به‌صورت مجازی، برگزاری مسابقه ملی، حمایت از طرح‌های تحقیقاتی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی پژوهشی و برگزاری دوره‌های آمادگی المپیاد گوشه‌ای از فعالیت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در نیمه اول سال ۹۹ بود. با توجه به توانمندی اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به امور آموزشی و پژوهشی همواره سعی کرده‌ایم در این امور همراه دانشجویان باشیم.

برگزاری وبینارهای علمی تحت عنوان «دوشنبه‌های وبیناری»

آنا: برنامه‌های باشگاه پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اسلامی تهران برای سال تحصیلی جدید چیست؟

خاکپور: برای نیمه دوم سال ۹۹ با توجه به تداوم شیوع ویروس کرونا، درصدد توسعه فعالیت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به‌صورت مجازی هستیم.
در حال حاضر به‌طور منظم وبینارهای علمی تحت عنوان «دوشنبه‌های وبیناری» که دربرگیرنده مطالب علمی و پژوهشی روز است، توسط اساتید ارائه می‌شود و ادامه خواهد داشت.

پیگیری برای تأسیس و تقویت انجمن‌های علمی پیراپزشکی، پرستاری و مامایی

موضوع مهمی که در نیمه نخست سال و در حال حاضر پیگیر آن هستیم، تأسیس و تقویت انجمن‌های علمی دانشجویی پیراپزشکی، پرستاری و مامایی است. سایر دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران دارای انجمن‌های علمی بسیار فعالی است. همچنین در نیمه دوم سال ۹۹ انتخابات شورای مرکزی در برخی از گروه‌ها برگزار خواهد شد تا شاهد فعالیت نسل‌های جوان‌تر در کنار فعالان باسابقه باشیم.

ارائه وبینارهای مجازی، برگزاری رویدادهای علمی نظیر سخنرانی و همایش، برگزاری مسابقات، توسعه فعالیت‌ها در صفحات مجازی نظیر تولید محتوای علمی و پادکست‌های دانشجویی، راه‌اندازی نشریات دانشجویی و حمایت و پشتیبانی علمی از دانشجویانی که در المپیادها شرکت می‌کنند از جمله برنامه‌هایی است که در آینده‌ای نزدیک در باشگاه پژوهشگران جوان رقم خواهد خورد.

آنا: چه تعداد وبینار برای ۶ ماه دوم سال در نظر گرفته‌اید؟

خاکپور: برگزاری حداقل دو وبینار در هر ماه، بازدیدهای مجازی، دوره‌های آموزشی داخلی و ملی با رویکرد حل مسئله و تخصصی برای کمک به آموزش مجازی واحدهای درسی در نظر گرفته شده است.

همچنین با توجه به نیاز دانشجویان، برگزاری رویدادهای علمی و مسابقات ملی، تشکیل تیم‌‌های دانشجویی برای اعزام به مسابقات، گسترش انجمن‌های علمی در همه گروه‌های تخصصی برای بهره‌مندی دانشجویان از امکانات دانشگاه و برگزاری انتخابات الکترونیکی انجمن‌های علمی دانشجویی از دیگر فعالیت‌هایی است که قصد داریم با همکاری دانشجویان انجام دهیم.

راه‌اندازی نشریه، جذب بیشتر دانشجویان علاقه‌مند و فعال و استعدادهای برتر و درخشان، حمایت از طرح‌های پژوهشی اعضای باشگاه پژوهشگران و انجمن‌های علمی، عملیاتی کردن تفاهم‌نامه‌های باشگاه پژوهشگران با سایر مراکز، حضور فعال در نمایشگاه‌ها و حمایت از دانشجویان برای شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها از دیگر فعالیت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران برای ۶ ماه دوم سال ۹۹ است.

طراحی سامانه‌های آنلاین برای عضوگیری در انجمن‌ها

معرفی پژوهشگران برتر باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و انجمن‌های علمی و تقویت انجمن‌ها برای ارتقا در رتبه‌بندی حتماً صورت خواهد گرفت. برنامه دیگر باشگاه پژوهشگران، طراحی سامانه‌های آنلاین برای عضوگیری در انجمن‌ها، تشکیل گروه‌ها و ایجاد ارتباط میان انجمن‌ها جهت انجام فعالیت‌های گروهی است.

باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد علوم پزشکی اسلامی تهران همواره اعلام کرده است که همیار دانشجویان در امور پژوهشی خواهد بود. امیدواریم بتوانیم در راستای ارتقای فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گامی مؤثر برداریم.

* گفتگو از علیرضا محمدی

کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران دکتر شهرزاد خاکپور باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان


نظر شما :