برگزاری وبینار «شناخت داروها و مواد مورد سوء مصرف» در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

۲۷ آبان ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۸ کد : ۲۷۰۸ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۲۰۷
رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران از برگزاری وبینار ملی"شناخت داروها و مواد مورد سوئ مصرف"، با همکاری انجمن علمی دانشجویان پزشکی خبر داد.
برگزاری وبینار «شناخت داروها و مواد مورد سوء مصرف» در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران، دکتر شهرزاد خاکپور، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه، از برگزاری وبینار ملی" “شناخت داروها و مواد مورد سوئ مصرف " با همکاری انجمن علمی دانشجویان پزشکی خبر داد

وبینار ملی" شناخت داروها و مواد مورد سوئ مصرف "، دوشنبه 26 آبان با استقبال جمع کثیری از اساتید و دانشجویان، توسط دکتر مهسا هادیپور جهرمی، عضو هیئت¬علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران برگزار شد.

 
دکتر هادیپور جهرمی اظهار داشت: مواد مخدر بدلیل ایجاد سرخوشی یا تغییر ادراک شدید، مورد سوئ مصرف قرار می گیرند. استفاده مکرر از این مواد سبب تغییرات سازشی گسترده ای در مغز می گردد. در نتیجه افراد، اراده خود را در مصرف آنها از دست می دهند، موردی که از آن بعنوان شاه علامت اعتیاد نام می برند. برخی مواد مورد سوئ مصرف ، اعتیادآور و برخی غیراعتیادآورند.
طبق یک قانون اصلی، تمام مواد اعتیادآور، سیستم دوپامینی مزولیمبیک را فعال می کنند. البته، در مورد افزایش دوپامین در رفتار بیماران، هنوز بحث و جدل وجود دارد. سوئ مصرف برخی مواد منجر به اعتیاد نمی شود، این موضوع در مورد موادی که بدون ایجاد احساس پاداش و سرخوشی باعث تغییر ادراک می شوند، مطرح می باشد، مانند داروهای توهم زا و مواد استنشاقی. این مواد برخلاف مواداعتیادآور، عمدتا مدارهای قشری و تالاموسی را هدف قرار می دهند. در هر حال، سوئ استفاده از این مواد، گاهی با اثرات زیان بار جبران ناپذیری همراه بوده و در موارد سمیت و مصرف بیش از حد می توانند بسیار خطرناک باشند.

کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان شناخت داروها و مواد مورد سوء مصرف


نظر شما :