مریم امین در گفتگو با آنا:

عمل هیسترکتومى توتال به روش لاپاراسکوپی در بیمارستان امیرالمؤمنین دانشگاه آزاد انجام شد

۲۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۶ کد : ۲۹۹۱ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۷۳
متخصص زنان و زایمان بیمارستان امیرالمؤمنین دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران از انجام عمل هیسترکتومى توتال به روش لاپاراسکوپی در بیمارستان امیرالمؤمنین خبر داد.
عمل هیسترکتومى توتال به روش لاپاراسکوپی در بیمارستان امیرالمؤمنین دانشگاه آزاد انجام شد

مریم امین، متخصص زنان و زایمان بیمارستان امیرالمؤمنین دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با اشاره به انجام عمل هیسترکتومى توتال به روش لاپاراسکوپی در بیمارستان امیرالمؤمنین گفت: لاپاراسکوپی روشی است که برای جراحی ارگان‌های داخل شکم و لگن از آن استفاده می‌شود. در این روش به جای یک برش بزرگ که معمولاً حداقل ۱۵ سانتیمتر طول دارد و ممکن است بیش از این هم باشد، از ۳ تا ۴ برش کوچک به طول ۱,۵ سانتیمتر استفاده می‌شود.

وی افزود: نخستین بار در سال ۱۹۱۰، ژاکوب از سوئد موفق شد با استفاده از سیستوسکوپ داخل حفره پریتوئن را مشاهده کند. همچنین در سال ۱۹۴۷ پالمر از فرانسه ایده وارد کردن گاز به حفره شکم را به این عمل اضافه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با بیان اینکه در دهه ۷۰ شمسی جراحی‌های پیشرفته لاپاراسکوپک از آلمان گزارش شده است، گفت: در حال حاضر در تمام نقاط دنیا جراحی‌های لاپاراسکوپی انجام می‌شود و در کشور ما هم خوشبختانه در اقصی نقاط کشور، لاپاراسکوپی پیشرفته توسط پزشکان متبحر در حال انجام است. در بیمارستان امیرالمومنین نیز این عمل‌ها انجام می‌شود.

امین خاطرنشان کرد: عمل هیسترکتومی توتال یکی از عمل‌های ماژور رشته زنان است که موفق شدیم برای اولین بار در دی‌ماه ۹۹ آن را توسط روش لاپاراسکوپی انجام دهیم. ناصر رهبر، جراح عمومی و رئیس بیمارستان امیرالمؤمنین، اردشیر کشاورز، جراح عمومی، گروه جراحی، گروه زنان، گروه بیهوشی و کادر متبحر درمان بیمارستان امیرالمؤمنین، ما را در این راستا یاری کردند.

وی ادامه داد: مزایای لاپاراسکوپی این است که معمولاً از برش کوچک‌تر استفاده می‌شود. بنابراین دوره اقامت بیمار در بیمارستان کمتر می‌شود، دوره نقاهات بعد از عمل کوتاه می‌شود و بیمار سریع‌تر می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کند. همچنین در حین عمل جراحی، جراح، محل عمل را با دقت و درشت‌نمایی بیشتری می‌تواند ملاحظه کند. لاپاراسکوپی یکی از شاخه‌های رشته پزشکی است که در کشور ما آموزش داده می‌شود و امیدوارم دانشجویان رشته پزشکی بتوانند استفاده لازم را از این آموزش‌ها ببرند.

یادآور می‌شود در راستاى توسعه جراحى‌هاى کم‌تهاجمى، عمل هیسترکتومى توتال به روش لاپاراسکوپی در دی‌ماه ۹۹ با همکارى گروه جراحى و گروه زنان در بیمارستان امیرالمؤمنین دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران انجام شد.

کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران بیمارستان امیرالمومنین متخصص زنان و زایمان دکتر مریم امین


( ۲ )

نظر شما :