همایش همفکری پژوهشی فرهیختگان برگزار شد

۱۰ تیر ۱۴۰۰ | ۱۹:۴۹ کد : ۳۳۹۷ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۴۲۳
صبح امروز همایش همفکری پژوهشی فرهیختگان با حضور جمعی از اساتید علوم پزشکی در سالن همایش بیمارستان فرهیختگان برگزار شد.
همایش همفکری پژوهشی فرهیختگان برگزار شد

توسط دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، همایش همفکری پژوهشی فرهیختگان با حضور جمعی از اساتید علوم پزشکی برگزار شد.

در ابتدا دکتر فرشاد هاشمیان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران، در مورد پژوهش و ظرفیت های پژوهشی دانشگاه و مراکز تحقیقاتی صحبت کردند.

سپس در نیمه دوم برنامه دکتر غلامرضایی، رییس بیمارستان فرهیختگان در مورد ظرفیت های بیمارستان و بخش ها مطالبی را عنوان کردند.

دکتر  کاظم بخشنده فوق تخصص کودکان در این همایش بیان کرد: ما ایده پایان‌نامه‌های بسیار زیادی برای انجام داریم اما متأسفانه تعداد دانشجویان فعال و با انرژی کم شده است به‌عنوان مثال در بحث ویروس عضله در کشور ما بسیار گران اگر کسی بخواهد این کار را در کشور انجام بدهد باید حدوداً ۸ میلیون هزینه کند درصورتی که می‌توانیم با بومی‌سازی هزینه این کار را کمتر کنیم.

دکتر علی سلیمی هیئت‌علمی بقیه‌الله افزود: در دانشگاه بقیه‌الله ۶۰ طرح تحقیقی، چاپ‌ وپذیرش‌شده و تحت داوری در اختیارداریم اما به دلیل اینکه هزینه‌ها بسیار بالا رفته است توانایی عملی کردن آن‌ها را نداریم. اگر حمایت مالی بشویم حتماً کارها را بهتر جلو می‌بریم.

دکتر دنیا صدری بیان کرد: رشته ما یک‌رشته میان‌رشته‌ای است و ارتباط زیادی با رشته‌های دیگر دارد و ما در این راستا تحقیقاتی درباره هستولوژیک و هیتوموراومتریک سلول ملکولی و ژنتیک و بررسی سایتوتوپوکسی انجام دادیم.

دکتر نسترن لعل، متخصص پزشکی اجتماعی و پیشگیری بیان کرد: امروز بیمارستان‌ها اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند. یکی از آن‌ها درمان است اما طبق دستورالعملی که وزارت بهداشت برای بیمارستان تعیین کرده است، پیشگیری از ابتلا بیماری است.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد، تبعیض بین مراجعه‌کنندگان است، در صورتی که بیماری و راه و روش درمان آن‌ها یکی است و ما باید علل این کار را پیدا کنیم و به وزارت بهداشت ارجاع دهیم.

لعل در ادامه بیان کرد: نظام ارجاع یکی از کارهایی است که در دستور کار وزارت بهداشت قرارگرفته است و تا جایی که بنده اطلاع دارم این موضوع جزء دغدغه‌های اصلی وزارت بهداشت است.

در بخش دوم همایش همفکری پژوهشی فرهیختگان، تهرانی بیان کرد: یکی از کارهای تحقیقاتی که انجام دادم در دانشگاه بقیة‌الله بود. بر روی تعدادی از خانم‌هایی که میگرن داشتند و ماه‌های شعبان و رمضان روزه می‌گرفتند و دچار سکته مغزی می‌شدند، تحقیق را شروع کردیم. پس از بررسی مشاهده کردیم بیشتر این افراد برای آنکه بتوانند روزه بگیرند، قرص‌هایی ضدبارداری مصرف می‌کنند. پس از تحقیق به این نتیجه رسیدیم خوردن قرص‌های ضدبارداری مخصوصاً در سنین بالا می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

وی افزود: در موضوعاتی مانند سردرد و میگرن همواره می‌توان کارهای بسیار زیادی انجام داد.

سیده هدی جزایری، مظاهر مقصودلو، شبنم موثقی، سپیده خالقی و فرحناز پاشا توضیحاتی را درباره تحقیقات و اهداف خود ارائه دادند.

خاطر نشان می شود دکتر سراج، دکتر پورحسینی، دکتر نصرآبادی و دکتر رضوی در این همایش حضور داشتند و اساتیدی از کلیه دانشکده ها ی علوم پزشکی، بیمارستان فرهیختگان، بیمارستان بوعلی، IBB دانشگاه تهران، بیمارستان بقیه اله و مرکز گوارش سخنرانی های خود را در مورد تحقیقات ادامه دادند.

کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران بیمارستان فرهیختگان همایش همفکری پژوهشی


( ۳ )

نظر شما :