دکتر رنجبر در نشست خبری مطرح کرد

جزییات برگزاری جشنواره فرهیختگان و برنامه های هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی

۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۰ کد : ۵۹۷ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۵۵۲
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری ششمین جشنواره فرهیختگان و گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری در هفته نخست دی ماه خبر داد.
جزییات برگزاری جشنواره فرهیختگان و برنامه های هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در اولین روز از هفته پژوهش نشست خبری دکتر بیژن رنجبر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در سالن کنفرانس باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران (ایسکانیوز) برگزار شد.

دکتر رنجبر در این نشست با اشاره به اعلام ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری کشور درخصوص شعار هفته پژوهش، گفت: «پژوهش هدفمند، فناوری ارزش‌آفرین، در خدمت تولید ملی» شعار هفته پژوهش سال 1397 است.

وی با اشاره به تشکیل ستاد هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: برنامه ریزی و سیاست گذاری های اصلی به منظور برگزاری باشکوه هفته پژوهش و فناوری و بخشنامه های مربوط به آن، به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شده است.

دکتر رنجبر، تقدیر از پژوهشگران برگزیده واحدها و استان ها در گروه های آموزشی مختلف، برگزاری و شرکت در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان ها، برگزاری مسابقات و جشنواره های علمی و پژوهشی در سطح واحدها، برگزاری کارگاه های پژوهشی در سطح کارگاه ها و... را اهم برنامه های هفته پژوهش و فناوری در واحدها و مراکز استان های دانشگاه آزاد اسلامی نام برد و افزود: همچنین به مناسبت این هفته، استارت‌آپ ها و رویدادهای مرتبط با فناوری، سخنرانی های تخصصی در سطح واحدها و مراسم های متنوع پژوهشی در سطح مدارس سما برگزار می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به برنامه های ملی ستاد هفته پژوهش و فناوری در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با کانون پتنت ایران، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با معاون بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، طرح پایش، برگزاری جشنواره انرژی و مواد، برگزاری فن بازار حوزه بهداشت و سلامت، برگزاری مسابقات رباتیک آسیا و اقیانوسیه از جمله برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در سطح سازمان مرکزی بوده است.

وی ادامه داد: سی و سومین اجلاس اتحادیه بین‌المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا (آسایهل)، ششمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی، نمایشگاه دستاوردهای فناورانه و برگزاری شانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری از دیگر برنامه های ملی ستاد هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی بود.

دکتر رنجبر خاطرنشان کرد: در راستای حمایت از پژوهشگران، فناوران و شرکت های دانش بنیان و با هدف توسعه علم، فناوری و نوآوری در سطح ملی، تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با عاملیت کانون پتنت ایران و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی منعقد شد.

وی ترویج و فرهنگ‌سازی به منظور توسعه ثبت اختراع بین‌المللی توسط اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، توانمندسازی اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه مالکیت فکری و ثبت اختراع بین‌المللی، جهت‌دهی به ارتقای ثبت پتنت هایی با قابلیت تجاری سازی در جهت خلق ثروت از دانش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی و ایجاد زیرساخت ها، سازوکارها و حمایت های لازم جهت تجاری سازی و فروش اختراعات دانشگاه را از اهداف انعقاد این تفاهم‌نامه عنوان کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در راستای حمایت های مالی هر یک از طرفین متعهد شدند، مبلغ 3 میلیارد تومان را در سال اول جهت حمایت از ثبت اختراعات دانشگاه که طی مراحل مختلف و توسط کانون انجام می شود، به صورت فصلی و پس از ارائه گزارش مالی عملکردی به حساب کانون نزد صندوق غیردولتی توسط فناوری نانو واریز کنند.

حضور نخبگان خارج از کشور در واحدهای منتخب دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر رنجبر با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به منظور استفاده از ظرفیت ها و توان علمی نخبگان ایرانی خارج از کشور، تفاهم‌نامه همکاری دیگری با معاون بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری منعقد کرده است، گفت: جذب نخبگان و فراهم کردن شرایط مطلوب به منظور بهره‌گیری از دانش علمی آنها از مهمترین اهداف این تفاهم‌نامه است.

وی افزود: در گام نخست، حضور نخبگان خارج از کشور در واحدهای منتخب دانشگاه آزاد اسلامی از جمله واحد علوم و تحقیقات، نجف‌آباد و قزوین برنامه‌ریزی شده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، طرح پایش (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای) به منظور ایجاد شبکه تحقیق را از اولویت های دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد و گفت: با رونمایی از این طرح، پشتوانه نرم‌افزاری ایجاد شد تا همه اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، صنعتگران و پژوهشگران در سراسر کشور بتوانند در قالب نظام موضوعات به یکدیگر متصل شوند.

وی خاطرنشان کرد: طرح پایش کار خود را با 9 برنامه علمی آغاز کرده و تعداد این برنامه ها به 40 برنامه ارتقا خواهد یافت. یکی از ویژگی های این طرح این است که صنعتگران و متخصصان در حوزه های مختلف کاری می توانند در کنار اساتید دانشگاهی به عنوان استاد مشاور به دانشجویان و پژوهشگران کمک کنند. طرح پایش، سامانه یکپارچه‌ای است که تمامی پروپوزال های دانشگاه آزاد اسلامی در آن ارائه و موضوعاتی که اولویت کشور است، به اساتید و دانشجویان معرفی می شود.

دکتر رنجبر به برگزاری جشنواره انرژی و مواد توسط واحد تهران جنوب با حضور واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، اشاره کرد و گفت: در این جشنواره آثار مرتبط با مواد و انرژی در زمینه های مختلف مانند اختراع، طرح های پژوهشی، پایان‌نامه ها، طراحی ها و دست‌ساخته ها، عکس ها و سایر موارد مرتبط به معرض نمایش درآمد.

وی با بیان اینکه نخستین فن بازار حوزه بهداشت و سلامت از سلسله فن بازارهای تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه بیش از صد محصول از 33 واحد دانشگاهی برگزار شد، تصریح کرد: در این فن بازار با حضور سرمایه‌گذاران حوزه سلامت، گام های مهمی برای تجاری‌سازی و تولید انبوه محصولات برداشته شد و تفاهم‌نامه همکاری و قراردادهای سازنده‌ای نیز منعقد شد.

برگزاری مسابقات رباتیک بین‌المللی آسیا و اقیانوسیه در دانشگاه آزاد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری مسابقات رباتیک بین‌المللی آسیا و اقیانوسیه خبر داد و گفت: این رقابت ها با حضور کشورهای روسیه، استرالیا، آلمان، هلند، فرانسه، انگلستان و کشورهای حوزه آسیا در جزیره کیش برگزار شد.

وی ادامه داد: بیش از 250 تیم در 22 لیگ مختلف از دانشگاه های کشور، 230 تیم از مدارس کشور و بیش از 50 تیم خارجی از 16 کشور در این رویداد علمی بزرگ حضور داشتند.

دکتر رنجبر اظهار داشت: شرکت‌کنندگان در بخش دانشجویی این دوره از مسابقات در لیگ های ربات امدادگر واقعی، ربات خانگی، ربات صنعتی، ربات فوتبالیست سایز کوچک، ربات پرنده، ربات زیردریایی و... و در بخش دانش‌آموزی در لیگ های ربات فوتبالیست وزن آزاد، شبیه‌ساز و... با یکدیگر رقابت کردند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هدف از این مسابقات ترویج دانش هوش مصنوعی است، گفت: در لیگ فوتبالیست های سایز متوسط تیم دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین با برد تیم ژاپن، قهرمان شد و در لیگ ربات های صنعتی تیم های دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان و تیم سنگاپور به ترتیب در جایگاه ها اول تا سوم قرار گرفتند.

سی‌وسومین اجلاس اسایهل 2018 به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی

وی با بیان اینکه سی‌وسومین اجلاس اتحادیه بین‌المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا (اسایهل) به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار شد، خاطرنشان کرد: این اجلاس با محوریت نقش دانشگاه های خصوصی و غیرانتفاعی در گسترش و ارتقای آموزش عالی، روش های آموزشی و بازخوردهای آن در آموزش عالی، توسعه و بهبود کیفیت برنامه درسی با رویکردهای نوین و بررسی روش های آموزشی در رشته های خاص برگزار شد.

دکتر رنجبر ادامه داد: در این اجلاس اعلام شد که با توجه به نقش دانشگاه های خصوصی در توسعه آموزش عالی کشورهای عضو، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از اعضای انجمن همواره در تلاش بوده تا نقش اساسی خود را در این زمینه ایفا کند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: هدف دانشگاه آزاد اسلامی برای میزبانی سی و سومین اجلاس آسایهل این بود که چهره واقعی و روشنی از جمهوری اسلامی ایران را نشان داده و در کنار آن زمینه های همکاری دانشگاه های کشور با دانشگاه های خارجی را فراهم کند.

شناسایی، انتخاب و معرفی برترین های پژوهش و فناوری دانشگاه

وی با بیان اینکه ششمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در هفته اول دی ماه سال جاری برگزار می شود، گفت: معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به منظور ترویج و گسترش فرهنگ خلاقیت و نوآوری، شناسایی، تشویق و ایجاد انگیزه در پژوهشگران و فرهیختگان، افزایش سطح مهارت های فن آفرینان و نیز تقویت انگیزه علمی و پژوهشی و آگاهی جامعه از فعالیت پژوهشگران، مخترعان و نوآوران هر ساله جشنواره ای با عنوان جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری در سه شاخه هیأت علمی، دانشجویی و دانش آموزی به صورت ملی برگزار می کند.

دکتر رنجبر ادامه داد: هدف از برگزاری جشنواره فرهیختگان، شناسایی، انتخاب و معرفی برترین های پژوهش و فناوری دانشگاه شامل کتاب، مجله علمی، مقاله، طرح پژوهشی، مرکز تحقیقات، مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان، معرفی و تقدیر از پژوهشگران برگزیده، واحدهای دانشگاهی، نخبگان و کارآفرینان برتر است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: همچنین نمایشگاهی از آخرین دستاوردهای علمی پژوهشی و فناورانه دانشگاه همزمان با هفته پژوهش و فناوری از دیگر برنامه های معاونت علمی و پژوهشی است که در این نمایشگاه تولیدات علمی و محصولات واحدهای دانشگاهی، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان به نمایش عموم گذاشته می شود.

برگزاری شانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری

وی همچنین از برگزاری شانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری به منظور ابلاغ سیاست های کلان حوزه پژوهش و فناوری خبر داد و گفت: در این گردهمایی با تشکیل کمیسیون های تخصصی 4 گانه شامل کمیسیون پایش، کمیسیون امور پژوهشی، کمیسیون کارآفرینی، تجاری سازی و در نهایت کمیسیون مراکز تحقیقاتی و ارتباط با صنعت به بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مرتبط پرداخته می شود.

راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر رنجبر با تأکید بر اینکه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به زودی راه اندازی خواهد شد، گفت: همچنین فراصندوق پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی که با مشارکت بنیاد برکت و معاونت علمی و فناوری ایجاد می شود، در سازمان بورس ثبت شده و قرار است از VC ها حمایت کند.

وی با بیان اینکه در ساختار سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی شاهد تغییراتی خواهیم بود، گفت: این دانشگاه با ساختار کنونی نمی تواند به اهداف خود دست یابد. دانشگاه در حال حاضر به صورت آموزش محور و کلاس محور است که ادامه راه با این ساختار منجر به تحول نخواهد شد.

دکتر رنجبر ادامه داد: معاونت های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی ادغام خواهد شد و با این اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی کشور به عنوان یک الگو مطرح می شود.

وی درباره تشکیل ستاد هفته پژوهش و فناوری در سطح استان ها و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ستاد هفته پژوهش و فناوری در واحدهای دانشگاهی با عضویت رئیس واحد، معاون پژوهش و فناوری یا معاون علمی واحد، معاونان و سه تن از اعضای هیأت علمی واحد به همراه مسئول روابط عمومی واحد تشکیل می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ستاد هفته پژوهش و فناوری در استان ها با عضویت دبیر هیأت امنای استان، رئیس شورای پژوهش و فناوری استان، دو تن از رئیسان واحدهای دانشگاهی استان و یک یا سه تن از معاون پژوهش و فناوری یا معاونان علمی آن استان تشکیل می شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تحریم در انجام فعالیت های پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی اثرگذار بوده است یا خیر؟، گفت: مشکل خاصی نداریم و همواره به فعالیت های علمی و تحقیقاتی خود ادامه می دهیم و نشانی از تحریم ها وجود ندارد.

کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهراننشست خبریجشنواره فرهیختگانمعاونان پژوهش و فناوری


نظر شما :