جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


   
      به همت تشكل سياسي اسلامي آرمان برگزار شد : همايش « راهي كه آمده ايم » در دانشگاه علوم پزشكي آزاد اسلامي واحد تهران

 

     حجت الاسلام منتجب نيا ، قائم مقام حزب اعتماد ملي و دكتر مصطفي كواكبيان دبير كل حزب مردم سالاري و رئيس خانه احزاب به دعوت دانشجويان عضو تشكل سياسي آرمان در دانشگاه علوم پزشكي آزاد اسلامي تهران حضور يافته و با تشريح سير اصلاحات از سال 76 تا كنون نقش احزاب و تشكل هاي دانشجوئي را در پيشبرد اصلاحات تبيين كردند .
حجت الاسلام منتجب نيا در ابتداي مراسم همايش « راهي كه آمده ايم » كه روز دوشنبه 11 خرداد ماه در سالن اجتماعات شهيد احمدرضا احدي زاده برگزار گرديد ، با اشاره به حوادث تاریخی ۱۵خرداد ۴۲ و دوم خرداد سال1376 گفت : ما هیچ چاره ای نداریم که به جای تقابل های سیاسی که آسیب های جدی اجتماعی به دنبال دارد به همدلی برگردیم. دانشجو اگر نتواند در دانشگاه یا جایی دیگر انتقادات و حرف خودش را بزند به معنای حل مشکل نیست این انتقادات در جایی دیگر سرباز خواهد کرد از این رو برای استمرار جنبش و فعالیت دانشجویی باید فضا تعدیل شود و این فرصت و اجازه برای طرح آزادانه مسائل باشد و تهدید تلقی نشود چون این قوت نظام است. اگر دانشجو كه سمبل بلوغ فكري و روشنفكري جامعه و در ميان اعضاي خانواده و اقوام و فاميل است اگر نتواند در دانشگاه حرف بزند ؟ مردم چگونه مي توانند درد خود را در جامعه فرياد كنند ؟
حجت الاسلام منتجب نيا از هيات امناء ، رياست دانشگاه آزاد اسلامي و مسئولان ارشد آن درخواست نمود : اينك كه دانشگاه آزاد اسلامي با توجه به حضور پر رنگ هاشمي رفسنجاني ، دكتر حميد ميرزاده در مسند رياست دانشگاه آزاد اسلامي مي تواند بستر ساز و الگوي نمونه اي براي جنبش هاي دانشجوئي اصلاح طلب باشد فضا ي سياسي و بسته جنبش هاي دانشجوئي را بشكنيد . وي تاكيد نمود : بزرگترين دستاورد اصلاحات اين بود كه دانشگاه ها توانستند فضاي باز سياسي را تجربه كنند .
وی سپس با بررسی سير اصلاحات از سال 76 تا زمان حاضر نقش احزاب و تشكل هاي دانشجوئي را در پيشبرد اصلاحات برشمارد و گفت: اصلاحات در برابر براندازی و ساختارشکنی، نادیده گرفتن واقعیت ها و حقیقت ها است. قائم مقام حزب اعتماد ملی ادامه داد: اصلاحات در جامعه به معنای پذیرفتن واقعیت ها و تلاش در جهت تطبیق واقعیت ها با حقیقت ها است گاهی میان وضعیت موجود با وضعیت مطلوب فاصله ایجاد می شود و اصلاحات می خواهد این کاستی ها را پر کند.
وی با بیان این که ریشه اصلاحات در قرآن و کلام پیامبر(ص) و ائمه اطهار آمده است افزود: این جریان منطبق با عقل و منطق و شرع مقدس اسلام است و می خواهد افراد نالایق را به شایستگان تبدیل کند. وی گفت: اگر به تاریخ اصلاحات نگاه کنیم می بینیم که اصلاحات یک جریان اعتدالگرای تاریخی است که همیشه با افراط و تفریط مخالف بوده و راه میانه و عقلانیت را در پیش گرفته است. منتجب نیا گفت: جریان اعتدال یک جریان و گفتمان خاص نیست یک شیوه و روش است که همیشه مورد تأیید اصلاح طلبان بوده و روی آن پافشاری کرده اند. وی به بررسی ریشه تاریخی جریان اصلاحات پرداخت و گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی و روی کارآمدن بنی صدر یک نوع وحدت تاکتیکی بین گروه های مجاهدین خلق، ملی مذهبی ها و هواداران بنی صدر ایجاد شد که در مقابل آن ها حزب جمهوری اسلامی و نیروهای هوادار امام قرار گرفتند. منتجب نیا ادامه داد: بعد از انقراض جریان بنی صدر و پس از آن حادثه هفتم تیر اختلاف سلایق و گرایش های سیاسی در اواخر دوره اول مجلس شورای اسلامی شکل گرفت و از درون حزب جمهوری اسلامی دو گرایش راست گرا با محوریت جمعی از شورای مرکزی و گرایش چپ گرا که گرایش خط امام داشتند ظهور و بروز کرد.
وی با بیان این که در نهایت اکثریت حزب به جناح راست تمایل یافت افزود: در آن زمان به این دو گروه، جریان خط امام و خط بازار می گفتند و این خط بازار رفته رفته با حاکمیت یافتن بر حزب از امام فاصله گرفت. منتجب نیا ادامه داد: این فاصله گرفتن به جایی رسید که امکان بازسازی حزب هم نبود و در نهایت امام خمینی (ره) وارد صحنه شدند و با توجه به تصرف حزب توسط جریان بازار دستور تعطیلی حزب را صادر کردند. وی با بیان این که این دو جریان به صورت کم رنگ در دولت و مجلس دهه ۶۰ حضور داشتند گفت: در دوره سوم مجلس شورای اسلامی مرزبندی ها شفاف تر شد و نیروی خط امام توانست کرسی هایی را در مجلس به دست بگیرد و خط بازار در اقلیت قرار گرفت.
منتجب نیا گفت: تا قبل از دوم خرداد گروه هایی که به عنوان شورای هماهنگی خط امام فعالیت می کردند علاوه بر مجمع روحانیون مبارز، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، انجمن اسلامی معلمان، مدرسان و جامعه پزشکی بودند. وی ادامه داد: در دوم خرداد ۷۶ مردمی که از شرایط گذشته خسته شده بودند و دنبال روزنه امیدی برای کشور بودند به کاندیدای خط امام رأی دادند. وی اصلاحات را یک جریان سالم و شفاف و مردمی که در بستری عقلانی فعالیت می کند معرفی کرد و گفت: این جریان هرگز با خشونت طلبی و توهین و افترا تناسبی نداشته و همیشه با عقلانیت پیش رفته و به آن دعوت کرده است. منتجب نیا انتخابات سال ۸۴ و ۸۸ را تجربه های تلخی برای جریان اصلاحان دانست و گفت: ناکامی ما نتیجه عدم وحدت و انسجام و عدم مدیریت صحیح بزرگان اصلاحات بوده است.
وی ادامه داد: یکی از معضلات اصلاحات این بود که در دوران مدیریت خود تعریف روشنی از اصلاحات ارائه نکرد و سران اصلاحات حضور و مدیریت قوی نداشتند. وی در پاسخ به سوال دانشجویان درباره مسئله حصر برخی سران اصلاح طلب گفت: امیدواریم این مسئله به زودی حل شود.
دکتر مصطفي کواکبيان استاديار علوم سياسي دانشگاه و نماينده سابق سمنان در مجلس شوراي اسلامي و دبيرکل حزب و مدير مسوول روزنامه مردم‌سالاري، در ادامه مراسم به تشريح برنامه‌هاي اصلاح طلبان در گذشته، حال و آينده پرداخت . وي در ابتداي سخنان خود ضمن تبريك به مناسبت حلول ماه شعبان و اعیاد سعید شعبانیه ، تقارن اين جلسه را همزمان با فرارسیدن نیمه شعبان سالروز میلاد یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج ) به فال نيك گرفت وگفت : هرچند خرداد ماه ،در تقويم خاطرات مردم اين مرز و بوم یادآور اندوه فراق بزرگ مجاهد عصر ما و معمار کبیر بزرگ‌ترین انقلاب است ، رهبري كه شجاعانه و حکیمانه به دنبال احیای اسلام و ارزش‌های آن و نابودی کفر و طاغوت بود. و نخستین جلوه این نهضت پرشور در پانزدهم خرداد ماه ۱۳۴۲ با شهادت مردم مظلوم قم آشکار شد؛ حادثه اي که امام عظیم‌الشأن ما آن را برای همیشه عزای عمومی اعلام كرد دبيرکل حزب مردم‌سالاري، سپس با ابراز خوشنودي از حضور در جمع دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي كه با رياست دكتر سيد محمود طباطبائي رئيس دانشگاه علوم پزشكي آزاد اسلامي ، چهره اي شاخص و ماندگار در عرصه علوم پزشكي و فردي خوشنام و معتبر از استان سمنان اداره مي گردد به نقش دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه فرهنگي ، اجتماعي و همچنين نقش محوری دانشجویان در جامعه ایران پرداخت و گفت : جنبش دانشجویی ایران جنبشی ضد استبدادی، ضد استعماری، وطن خواه و استقلال طلب بوده و خواهد بود.
وي در ادامه سخنان خود افزود : بحث اصلاحات برخلاف برخي تصورات نه تنها، ويروس و ماده خطرناکي نيست بلکه روش بسياري خوبي است که هدف اولياي الهي و پيامبران خدا بوده است. دكتر كواكبيان سپس با خواندن قسمتي از آيه 88 سوره مبارکه هود به تفسير مفهوم اصلاحات در دين اسلام پرداخت و گفت : شان نزول اين آيه مربوط به حضرت شعيب پيامبر(س) است و ايشان مي‌فرمايد هدف من چيزي جز اصلاح امور نيست . مدير مسوول روزنامه مردم‌سالاري سپس با تشريح مباحث فلسفي و تئوريک اصلاحات تصريح نمود : بين انديشمندان علوم سياسي نيز اين تفاوت ديدگاه وجود دارد كه آيا حل مشکلات بشري به صورت انقلاب «revolution» و يا به صورت اصلاح «reform» امكانپذير است که البته برخي طرفدار انقلاب و برخي طرفدار اصلاح مي‌شوند اما در ديدگاه اسلام ، تلفيقي از اين دو ديدگاه است ، اصلاح اسلامي متشكل از هر دو شكل انقلاب و اصلاح است. دكتر كواكبيان با معرفي كتاب " انقلاب يا اصلاح" به گفتگوي دو فيلسوف معاصر اشاره كرد و گفت : هربرت مارکوزه و کارل پوپر در اين كتاب در باره نسخه شفابخش مشکلات جوامع از طريق انقلاب و اصلاحات گفت و گوئي دارند ، مارکوزه به شدت طرفدار انقلاب و پوپر به شدت طرفدار اصلاح است و هر کدام هم استدلال‌هاي خودشان را مطرح مي كنند و ديدگاه خود را راهكاري جدي براي توسعه و آسايش جوامع بشري مي‌دانند ، اما در ديدگاه‌هاي اسلامي اعتقاد داريم زماني که لازم باشد بايد انقلاب کرد و زماني هم که لازم باشد بايد اصلاح کرد و اصلاحي که ما مي‌گوييم اعم از اصلاح و انقلاب است.
دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اين جمعبندي كه اصلاح يعني سامان دادن به همه نابساماني‌ها افزود : کسي که دانشجوي مسلمان است، نمي‌تواند در برابر ناملايمات و نابسامانيهاي جامعه ساکت باشد. جنبش دانشجويي هيچگاه نبايد در مسائل اجتماعي بي‌حال، بي‌رمق و بي‌تفاوت بوده و سکوت کند و اين تعبيري که رهبري انقلاب تاکيد کردند که "خدا لعنت کند دستهايي که نمي‌‌خواهد دانشجوي ما سياسي باشد" ويا اين فرمايش امام خميني(ره) در انتخابات مجلس دوم که " قبل از انقلاب مي‌‌گفتند روحانيون نبايد در مسايل اجتماعي سياسي دخالت کنند و اکنون مي‌‌گويند دخالت در سياست فقط حق مجتهدين است و دانشجويان نبايد دخالت کنند". که امام (ره) معتقدبودند که «اين فکر خطرناکتر از فکر قبل از انقلاب است. چون مي‌‌خواهند دانشجويان و ملت را از حکومت جدا کنند واين خطرناک‌تر است.» لذا من تاکيد دارم که شما دانشجويان عزيز بايد در مسيراصلاح امور جامعه ، با توکل به خدا و به اندازه استطاعت خودتان حتما فعال باشيد.
گفتني است : مراسم همايش « راهي كه آمده ايم » روز دوشنبه 11 خرداد ماه به همت اعضاي فعال تشكل سياسي اسلامي آرمان ، با حضور دكتر علي سلگي مشاور اجرائي رياست دانشگاه ، دكتر مير مسعود فاطمي معاون فرهنگي و اجتماعي ، دكتر خليل علي محمد زاده معاون دانشجوئي و جمع كثيري ازديگر مسئولان ، اساتيد عضو هيات علمي و دانشجويان رشته هاي مختلف علوم پزشكي از ساعت 11 صبح تا 13 بعد از ظهر در سالن اجتماعات شهيد احمدرضا احدي زاده برگزار گرديد .
شايان ذكر است : تشكل سياسي اسلامي آرمان از سال 1379 در اين واحد دانشگاهي شروع به فعاليت نموده است . اين تشكل در راستاي نيل به اهداف و آرمان هاي امام راحل همواره از سیاست‌های اصلاح طلبي با رهبري معنوي سيد محمد خاتمي و همچنین سیاست‌های دولت تدبیر و امید حمایت کرده است و تا كنون موفق به برگزاري چندين همايش با حضور افرادي همچون دكتر علي مطهري ، سيد محمد صادق خرازي ، دكتر ناصر مهدوي و همچنين ديگر فعاليت هاي فرهنگي همچون برگزاري نئاتر ، جلسات نقد كتاب و كتابخواني شده است .

 

 

 

 

 

به همت تشكل سياسي اسلامي آرمان برگزار شد : همايش « راهي كه آمده ايم » در دانشگاه علوم پزشكي آزاد اسلامي واحد تهران نسخه قابل چاپ

Preview