جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


   
      معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد: آیین‌نامه اجرای چهارمین دوره طرح فرهنگی«رمضان بهار قرآن» در واحدهای دانشگاهی

 

     معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی آیین‌نامه چهارمین دوره طرح قرآنی«رمضان بهار قرآن» را برای اجرا به واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد. به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام دکتر سید طه هاشمی در بخشنامه ای به نمایندگان تام الاختیار ریاست دانشگاه در هیات امنای استان ها، دبیران هیات امناء استان ها، واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آیین‌نامه چهارمین دوره طرح قرآنی «رمضان بهار قرآن» که اختصاص به تفسیر سوره حدید دارد، برای اجرا در در واحدها و مراکز دانشگاهی ابلاغ و اعلام کرد.
آیین نامه چهارمین دوره طرح قرآنی - فرهنگی "رمضان، بهار قرآن"
آشنایی با تفسیر سوره حدید
مقدمه:
رمضان، مظهر رحمت و مغفرت خداوند در ملکوت اعلی و عالم عِلوی است که ایمان آورندگان را به صیام و قیام و انس با قرآن فراخوانده است تا از نعمت های معنوی این مائده آسمانی بهره مند شوند. از این رو به منظور ارتقای سطح معرفت و دانش استادان گرامی و کارکنان عزیز دانشگاه در حوزه فرهنگ و معارف آسمانی و ملکوتی کلام ا. . . مجید به ویژه آشنایی بیشتر با تفسیر آیات و بهره مندی از زلال معارف و رهنمودها و دستورات حیات بخش قرآن کریم، در ماه مبارک رمضان سال جاری چهارمین دوره طرح فرهنگی« رمضان بهار قرآن » در تمامی واحدها و مراکز دانشگاهی اجرا می شود. امید است با تلاش همکاران محترم در معاونت های فرهنگی و اجتماعی واحدهای دانشگاهی شاهد برگزاری پرشور و مؤثر صدها کلاس تفسیر قرآن کریم در خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی باشیم.
عنوان برنامه:
کارگاه آموزشی آشنایی با تفسیر قرآن کریم(تفسیر سوره حدید) با شناسه دفتر مطالعات و آموزش نیروی انسانی که متعاقباً اعلام خواهد شد.
منابع:
- تفسیر مجمع البیان شیخ طبرسی ، تفسیرالمیزان علامه طباطبایی، تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی (به عنوان منبع مدرّسان کارگاه و منبع جانبی برای مطالعه شرکت کنندگان)
- تفسیرنور استاد قرائتی(به عنوان منبع اصلی برای آزمون)
واحدهای دانشگاهی تسهیلات لازم را جهت دسترسی شرکت کنندگان به این منابع در فضای سایبری فراهم نمایند.
شرایط شرکت کنندگان:
کارمندان تمام وقت رسمی و قراردادی، و اعضای هیات علمی تمام وقت و نیمه وقت و حق التدریس دانشگاه می توانند در این طرح شرکت کنند.
تبصره 1: شرکت کنندگانی می توانند در آزمون پایان دوره شرکت نمایند که بیش از 3 جلسه در کارگاه غیبت نداشته باشند.
تبصره 3: کارکنان دبیرخانه هیأت امنای استانی می توانند در واحد دانشگاهی مرکز استان شرکت نمایند.
زمان ثبت نام: 94/3/16تا 94/3/27 محل ثبت نام: کانون قرآن و عترت واحدها و مراکز دانشگاهی زمان برگزاری کارگاه تفسیر: ایّام ماه مبارک رمضان از تاریخ 94/3/30تا 94/4/24(به جز روزهای تعطیل)
تبصره1: کارگاه تفسیر پس از نماز جماعت ظهر و عصر یا هر زمان دیگری که شورای فرهنگی واحد صلاح بداند در محل مناسبی به مدت یک ساعت توسط مدرسان برجسته حوزه و دانشگاه و آشنا به تفسیر قرآن برگزار می شود.
تبصره2: حق الزحمه استادان، هدایای برگزیدگان و حق الزحمه عوامل اجرایی طبق مقررات دانشگاه پرداخت شود.
مدت زمان آموزش: 16 ساعت کارگاه آموزشی تفسیر سوره حدید براساس منابع اعلام شده.
آزمون پایان دوره: کلیه شرکت کنندگان در طرح باید در آزمون پایانی دوره که به صورت چهار گزینه ای توسط کانون قرآن و عترت برگزار می شود شرکت نمایند. (آزمون پایانی شامل دو سؤال تشریحی و 30 سوال تستی است که مشتمل بر 10سوال ترجمه و متن سوره و20سوال مفاهیم و نکات تفسیری است.)
تبصره: زمان برگزاری آزمون در فاصله زمانی 94/4/22تا 94/4/24تعیین می شود که هر واحد دانشگاهی با توجه به شرایط در این فاصله، برنامه ریزی و اجرا می کند. مزایای طرح برای شرکت کنندگان:
صدور گواهی دفتر مطالعات آموزش نیروی انسانی دانشگاه با عنوان آشنایی با تفسیر سوره حدید به مدت 16 ساعت برای شرکت کنندگانی که حدّ اقل شصت در صد از نمره آزمون را احراز کنند.
برگزاری مراسم تقدیر در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور پس از اعلام نتایج و معرفی نفرات اول تا سوم در دو گروه هیأت علمی و کارمندان و معرفی نفرات اول تا سوم هر گروه جداگانه، و کارت هدیه به میزانی که از محل بودجه فرهنگی و اجتماعی و در شورای فرهنگی واحد تصویب می شود.
تبصره1: چنانچه در واحد یا مرکزی شرکت کنندگان هر گروه استادان یا کارکنان کمتر از 15 نفر باشند تنها نفر اول آن گروه برگزیده خواهد شد.
تبصره 2: چنانچه تعداد شرکت کنندگان در هر بخش بیش از پنجاه نفر باشند شورای فرهنگی و اجتماعی می تواند متناسب با افزایش شرکت کنندگان، تعداد دریافت کنندگان هدیه را اضافه کند.
تبصره 3: در مواردی که نمرات افراد مساوی باشد تدبیر برای تعیین نفرات اول تا سوم بر عهده استاد کارگاه است.
لوح تقدیر با امضای معاون هماهنگی استان به عنوان رییس شورای فرهنگی استان به برگزیدگان واحدها و مراکز اهدا می شود.
نظارت و اجرای طرح:
نظارت بر اجرای درست آیین نامه در واحد دانشگاهی بر عهده رییس واحد است. مسؤولان کانون های قرآن و عترت و کارشناس نیروی انسانی واحد مسئولیت اجرای طرح و اطلاع رسانی را بر عهده دارند.
نظارت بر اجرای درست طرح در استان بر عهده رییس شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی استان و مسؤولیت پی گیری اجرای طرح در استان بنا به صواب‌دید ایشان برعهده دبیر شورای قرآن و عترت و یا مدیر فرهنگی استان است.
کلیه استادان و کارمندان واحدها می توانند از تاریخ 94/3/16با مراجعه به کانون های قرآن و عترت واحدها و مراکز دانشگاهی در چهارمین دوره طرح فرهنگی رمضان بهار قرآن اقدام کنند.
کانون های قرآن و عترت در امر برگزاری آزمون هماهنگی لازم را با حوزه امتحانات به عمل آورند.
مجریان طرح باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که مدرّس دوره از میان استادان برجسته و توانمند حوزه و دانشگاه انتخاب شوند. مسؤول کانون قرآن و عترت باید به محض دریافت این آیین نامه نسبت به فراهم آوردن مقدمات لازم برای اجرای هر چه دقیق تر آن و هماهنگی با کارشناس آموزش نیروی انسانی واحد جهت اخذ مجوز کارگاه اقدام کند.
سؤالات آزمون توسط مدرس کارگاه طراحی شود و آزمون با رعایت ضوابط دانشگاه توسط کانون های قرآن و عترت برگزار می شود. در امر برگزاری آزمون هماهنگی لازم با کارشناس آموزش نیروی انسانی و حوزه امتحانات صورت پذیرد.
در راستای تحقّق منویّات مقام معظّم رهبری در خصوص گسترش فضای حفظ قرآن در جامعه، استادان و کارکنان شرکت کننده ای که قادر به حفظ کل سوره شوند، پس از شرکت در آزمون حفظ و اعلام نتایج مورد قدردانی قرار خواهند گرفت.
تبصره 1: ملاک شرکت در مسابقه حفظ سوره، حضور در کارگاه و یا آزمون نیست بلکه کلیه استادان و کارکنان مجاز به شرکت در این آزمون اند.
تبصره2: ملاک داوری در حفظ سوره، آیین نامه مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشگاه است.
تبصره 3: مجریان طرح به صورتی برنامه ریزی نمایند تا آزمون حفظ در فاصله زمانی 94/4/20تا 94/4/24برگزار شود.
واحدها و مراکز آموزشی لازم است مستندات برگزاری کارگاه آموزشی تفسیر سوره حدید «طرح رمضان، بهار قرآن» را تهیه و به همراه نمونه ای از سؤالات آزمون، لیست نفرات شرکت کننده، لیست نفرات برگزیده و میزان هدیه اعطایی به هریک از آنان را حد اکثر تا 20/5/94 تنها از طریق پست الکترونیکی به آدرس ramazan.rabie@gmail.com به پژوهشکده قرآن و عترت ارسال کنند.
چنانچه واحدهای دانشگاهی در امر برگزاری با ابهامی مواجه شدند سؤالات خود را از طریق مسؤول اجرایی استان و یا با تلفن های 47914270 ، 47914260 یا 47914257 کد 021 مطرح کنند.

 

 
 

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد: آیین‌نامه اجرای چهارمین دوره طرح فرهنگی«رمضان بهار قرآن» در واحدهای دانشگاهی نسخه قابل چاپ

Preview