جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


    خبرنگار روزنامه سپيد با دكتر فرشته شاه محمدي رئيس بيمارستان جواهري مصاحبه اي انجام داده است كه در آن به مهمترين الويت ها ، دغدغه ها ، نقاط قوت و مشكلات ناشي از عدم پرداخت به موقع سازمانهاي بيمه اشاره شده است : متن اين مصاحبه و پرسش و پاسخ اين روزنامه و رئيس بيمارستان جواهري را مي خوانيم .
بیمارستان جواهری چه نقطه متمایز‌کننده‌ای دارد که از نظر شما آن را از دیگر بیمارستان‌ها جدا می‌کند؟ در بیمارستان‌های آموزشی، ممکن است آموزش توسط یک دستیار انجام شود اما نقطه متمایز کننده بیمارستان ما رابطه مستقیم اعضا هیات‌علمی با کارآموزان است.
      در مصاحبه با دکتر شاه‌محمدی رئیس بیمارستان جواهری مطرح شد :
بعد از اجرای طرح تحول درآمد ما 30 درصد کاهش یافت

 

      بیمارستان جواهری تاریخ را در آغوشش گرفته‌است. اولین نوزادانی که در این بیمارستان وقفی به‌دنیا آمدند، حالا حدود 50 سال دارند. به‌گفته دکتر فرشته شاه‌محمدی، رئیس این بیمارستان، اینجا از ابتدا به زایشگاه معروف بوده‌است.
برای همین او نیز تاکید دارد در کنار بخش‌های دیگر، محور توسعه بیمارستان را بر بخش زنان بگذارد. خود او نیز متخصص زنان و زایمان است و پیش از آنکه رئیس بیمارستان جواهری شود، رئیس بیماستان طالقانی اراک بوده‌است.
برای این رئیس بیمارستان ابهام‌هایی درباره طرح تحول سلامت وجود‌دارد.
شاه‌محمدی می‌گوید:«تعرفه این بیمارستان معادل با بیمارستان دولتی قرارداده شده‌است.» اما از سویی دیگر «بیمارستان دولتی بودجه نفت و حمایت وزارت‌بهداشت را پشت خود دارد و ما نداریم.» همه این اتفاق‌ها باعث شده تا بعد از اجرای طرح سلامت، درآمد بیمارستان 30 درصد کاهش یابد و بیمارستان تنها با کار بیشتر پرستاران و پزشکانش روی پا بماند.
چرا معمولا در بیمارستان جواهری بیماران کمی حضور دارند؟ تا جایی که چندی پیش با بررسی من کلا دو بیمار در طبقه سوم این بیمارستان بستری بودند.
ما مجوز 100 تخت را داریم، اما فعلا60 تختمان فعال است. به نسبت این 60 تخت هم کم مراجعه‌کننده نداریم. علت کم‌بودن مریض‌هایمان این است که گردش بیمار اینجا بالا است. چراکه متخصصان این بیمارستان عضو هیات‌علمی هستند و مستقیما خودشان بیمار را درمان و خودشان جراحی و ترخیص می‌کنند. این زمان بستری‌شدن در بیمارستان و عوارض و مشکلات بعد از عمل را کاهش می‌دهد. گاهی در برخی بیمارستان‌ها ناآگاهی دستیار یا کادر درمان زمان را طولانی می‌کند اما برای عضو هیات علمی این مشکلات دیگر مطرح نیست.
یعنی هیچ دستیاری اینجا کار نمی‌کند؟
خیر. اینجا آموزشمان تنها در حد پزشکی عمومی است. دانشجویان عمومی بیهوشی، مامایی، اتاق عمل، مهندسی بهداشت و مهندسی پزشکی دوره کارآموزی‌شان را می‌گذرانند.
اورژانس بیمارستان چند تخت دارد و ضریب اشغال آن چقدر است؟
4 تخت دارد و ضریب اشغال آن بیش از 60 درصد است. ما در پذیرش بیمار مشکلی نداریم اما وقتی هم که بیماری را نمی‌پذیریم به این علت است که تخصص او را نداریم وگرنه تخت خالی بهانه ما برای پذیرش نکردن نبوده‌است.
اولویت شما در بیمارستان جواهری به عنوان بیمارستان عمومی غیر‌دولتی چیست؟
ارائه کیفیت بالا‌تر در فرایند درمان و آموزش.به عقیده من درمان ماده اولیه آموزش است، اگر درمان صحیح نباشد آموزش صحیحی هم ارائه نخواهد شد.
بیمارستان جواهری چه نقطه متمایز‌کننده‌ای دارد که از نظر شما آن را از دیگر بیمارستان‌ها جدا می‌کند؟
در بیمارستان‌های آموزشی، ممکن است آموزش توسط یک دستیار انجام شود اما نقطه متمایز کننده بیمارستان ما رابطه مستقیم اعضا هیات‌علمی با کارآموزان است.
در این نوسازی‌ها اورژانس هم گسترش می‌یابد؟
بله. باید به فضای اورژانس هم اضافه شود اما برای افزایش تخت‌های آن باید از وزارت بهداشت اجازه‌گرفت. ما فعلا اصراری برای افزایش تعداد تخت نداریم. با همین تعداد هم ضریب اشغال تختمان 60 درصد است و تا 30 درصد دیگر هم جای افزایش دارد.
هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های عمومی غیر‌دولتی چگونه است؟
با مصوبه وزارت بهداشت و هیات وزیران تعرفه این بیمارستان معادل با بیمارستان دولتی قرارداده شده‌است. در طرح ملی سلامت، ما باید همان تعرفه دولتی را اجرا کنیم. فقط از اول امسال طبق بخش‌نامه هیات‌وزیران تفاوتی در تعرفه تخت داریم اما تعرفه خدمات درمانی‌مان یکسان است.
اختلاف تعرفه عمومی غیر دولتی و دولتی چقدر است؟
اندک است اما این تفاوت در تخت آی‌سی‌یو فاحش می‌شود.
آیا از زمان اجرای طرح تحول سلامت میزان مراجعه کننده شما تحت تاثیر قرار گرفته است؟
بله. مراجعه ما مقداری کم شد. ما فکر می کردیم با ارزان شدن تعرفه‌ها، مراجعه‌کننده‌ها افزایش می‌یابند و این تغییر تعرفه‌ها با‌وجود اثرات مثبتش برای بیمار، برای پزشکان اثر منفی داشت. چراکه دستمزد آن ها کاهش پیدا کرد. از سویی دیگر این بیمارستان تنها مریض بومی می‌پذیرد یا بیمارانی که به واسطه شناخت از پزشک خاص خود اینجا می‌آیند. بیمارستان در معرض دید نیست، این موقعیت جغرافیایی نقطه ضعف بیمارستان شد.
درآمد بیمارستان بعد از اجرای طرح تحول تغییری کرد؟
بعد از اجرای طرح تحول درآمد ما 30 درصد کاهش یافت. در گذشته تعرفه بیمارستان‌های دولتی از ما بالا‌تر بود اما بعد از طرح ملی سلامت کاهش یافت. در حال حاضر مقداری وضعیت‌مان بهتر‌شده اما این را با کار بیشتر ثابت نگه‌داشتیم و درآمد را به اندازه قبل رساندیم.
تاثیر منفی این تفاوت تعرفه در چیست؟
تعرفه‌ای که اینجا دریافت می‌شود معادل تعرفه یک دستیار سال اول است، در حالی‌که تعرفه کار یک عضو هیات‌علمی باید بیشتر از این باشد.
آخرین دوره‌ای که به نوسازی تجهیزات بیمارستان پرداختید چه زمانی بود؟ آیا می‌توانید این کار را با درآمد بیمارستان انجام‌دهید؟
درآمد بیمارستان کفاف مخارج آن را نمی‌دهد. ما همیشه از منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران حمایت می شویم و به‌تنهایی با این تعرفه‌ها نمی‌توانیم بیمارستان را اداره‌‌کنیم. مراکز آموزشی همیشه ضرر‌ده هستند چرا که تعرفه شان پایین است.
کمبود نیرو ندارید؟
خیر. ما تعداد نیروهایمان را در حالت ثابتی نگه داشته‌ایم. با توجه به درآمد بیمارستان هم نمی توانیم نیروهایمان را کم کنیم و کیفیت را کاهش دهیم. دانشگاه آزاد همواره ما را حمایت کرده‌است اما مشکل اصلی ما بیمه‌هاست.
پرداختی آنها دیر و بسیار کند است. بیمه‌های پایه که قسمت اصلی درآمد بیمارستان از آن تامین می‌شود، از اول اردیبهشت هیچ پرداختی به ما نداشته‌اند. یعنی ما 7 ماه است که از درآمدمان عقب هستیم. درآمد ما نه تنها پایین بلکه غیر نقدی است و این ما را در برنامه‌ریزی توسعه دچار مشکل می‌کند. برای مثال تجهیزات می‌خریم ولی بعدا پولمان را نمی‌دهند و ما بد حساب می‌شویم.
در نحوه پرداخت حقوق پرسنل هم این موضوع موثر بوده‌است؟
خیر. حقوق پرسنل را با منابع خودمان و منابع دانشگاه به موقع می‌پردازیم. به نظر شما چه فرقی بین کار کردن در بیمارستان دولتی و عمومی غیر دولتی وجود دارد؟
بیمارستان دولتی بودجه نفت و حمایت وزارت‌بهداشت را پشت خود دارد. آنها از نظر مالی بهتر از ما تامین می‌شوند و برنامه و سیاست مشخص‌تری دارند اما محدودیت منابع، کار را برای ما سخت‌تر می‌کند. اگر ما تعرفه دولتی را اجرا می کنیم انتظار‌داریم حمایت‌های دولتی هم شکل بگیرد. ما به بهداشت و درمان جامعه کمک می‌کنیم و نه بخش خصوصی هستیم تا با ارائه خدمات خصوصی به درآمدمان برسیم و نه دولتی هستیم که دولت پشتمان باشد.
چه آینده‌ای برای بیمارستان جواهری ترسیم می‌کنید؟
اینجا بیمارستان وقفی خاندان جواهری است. ما وظیفه داریم که آن طور که در وقفنامه قید شده بیمارستان و به‌خصوص بخش زنان را حفظ کنیم. اگرچه بیمارستان بخش‌های عمومی دیگر هم دارد اما ما باید در جهت تقویت بخش زنان پیش برویم و در توسعه بیمارستان محورمان را بخش زنان بگذاریم.

 

 
 

در مصاحبه با دکتر شاه‌محمدی رئیس بیمارستان جواهری مطرح شد :
بعد از اجرای طرح تحول درآمد ما 30 درصد کاهش یافت
نسخه قابل چاپ

Preview