جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


    دکتر حسن افتخار اردبیلی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی از نشست معاونان پژوهش و فناوری شهر و استان تهران با حضور دکتر حسین ملک افضلی مشاور عالی در مسائل تحقیقاتی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران در روز سه شنبه 9 شهریور ماه در سالن اجتماعات واحد پزشکی تهران خبر داد .
      در گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری شهر و استان تهران مطرح شد؛
دکتر ملک افضلی : هدف نهائی از تولید علم ارتقاء کیفیت زندگی مردم است

 

     دکتر حسین ملک افضلی استاد و پژوهشگر ممتاز گروه آمار و اپيدميولوژي دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي تهران در ابتدای جلسه و به نیابت از دکتر سید محمود طباطبائی رئیس دانشگاه ، ضمن خیر مقدم به معاونان پژوهش و فناوری شهر و استان تهران و تقدیر از عملکرد مسئولان ارشد و تلاشگران حوزه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی در اعتلاء و افزایش رشد چشمگیر تحقیقات کاربردی در این مجموعه عظیم دانشگاهی گفت :
>هدف نهائی از تولید علم ارتقاء کیفیت زندگی مردم است ، و اگر تلاشها و مدیریت علمی و اجرائی ما در زمینه ایجاد مراکز رشد ، پارک های علم و فناوری ، ثبت و بروز رسانی مجلات علمی- پژوهشی ، معطوف به این هدف والا نباشد ، تمام زحمات پژوهشگران و دانشجویان برای تحقیق و نگارش مقاله و پایان نامه بی نتیجه است .
دکتر ملک افضلی با تاکید بر اینکه مردم باید در جریان علم و فناوری مشارکت فعال داشته باشند گفت :
در دنیای فن آوری و تکنولوژی امروزه ، بحث مردمی کردن علم و فناوری یک موضوع کاملاٌ حیاتی است .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه ها مسئولیت اجتماعی دارند و باید بتوانند پاسخگوی نیاز جامعه باشند گفت : وقتی آثار پژوهش در زندگی روزمره مردم مشخص نباشد این علم نافع و مفید و موثر نیست . باید باآسیب شناسی جدی کاری کرد تا رویکرد تحقیق و پژوهش در کشور تغییر کند .
وی با اشاره به اهمیت بودجه و منابع مالی در انجام تحقیقات کاربردی گفت :
بدیهی است که در همه جای دنیا پژوهش هزینه بر است ، در کشورهای توسعه یافته این هزینه از بخش خصوصی با دادن گرنت (Grant) تامین می شود ولی دانشگاهها در کشورهای در حال توسعه عملاٌ ارتباط موثری با بخش صنعت وبخش های تولیدی ندارند ، پس باید راهکاری در جهت اینکه چگونه می توان دانش را در دانشگاهها به عرصه اجرا و عمل تبدیل کرد که این نیاز در حوزه سلامت موجب راه اندازی رشته جدیدی شده است تحت عنوان :
kte ) exchange knowledge translation ) به مفهوم «ترجمه دانش و تغییر » که بیانگر ارتباط متقابل و تعامل بین محققین و استفاده کنندگان از دانش است .
دکتر ملک افضلی افزود : تبدیل پژوهش به عمل امری است بسیار دشوار و پیچیده که ترجمه و انتقال آن برای مردم جامعه نیازمند خلاقیت ، اگاهی و پشتکار زیاد است . گفتنی است نشست معاونان پژوهش و فناوری شهر و استان تهران روز سه شنبه نهم شهریورماه در سالن اجتماعات واحد پزشکی تهران برگزار شد .

 

 

 

 

 

در گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری شهر و استان تهران مطرح شد؛
دکتر ملک افضلی : هدف نهائی از تولید علم ارتقاء کیفیت زندگی مردم است
نسخه قابل چاپ

Preview