جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


    دکتر فرهادحسین زاده لطفی معاون امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در جمع اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران با تشریح برنامه ها و اهداف آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در برنامه ششم توسعه به تحلیل وضعیت موجود و جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در نظام آموزش عالی کشور پرداخت .
      توسط دکترحسین زاده لطفی و در جمع هیات رئیسه واحدپزشکی تهران مطرح شد:
شکوفائی و ارتقاء کیفی رشته های علوم پزشکی در طرح تجمیع 2 مورد تاکید و در الویت است

 

     دکتر سید محمود طباطبائی متخصص جراحی مغز و اعصاب و رئیس دانشگاه علـوم پـزشکـی آزاد اسلامی واحد تهران با حضور در این نشست ، ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار و سرور شهیدان امام حسین (ع) و یاران شهیدش ، حضور ارزشمند معاون امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد پزشکی را در مقام یک شخصیت علمی و معنوی ، نقطه قوت و بیانگر توجه خاص دست اندرکاران ارشد دانشگاه آزاد اسلامی به حیطه علوم پزشکی دانست و گفت:
قطعاً استفاده از تجربیات مفید و سازنده و راهنمائی و ارشاد ایشان برای این واحد دانشگاهی و حوزه ی آموزشی راهگشا خواهد بود.
دکتر حسین زاده لطفی معاون امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با ابراز خـوشنودی از حضوردر جمـع اعضـای هیـات رئیسـه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران و تسلیت ایام عاشورائی محرم ، به تغییرات مطلوبی که در جهت ارتقاء سطح کیفی رشته های علوم پزشکی طی دو سه سال اخیر در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران رخ داده اشاره کرد و اظهار داشت :
وضعیت واحد های علوم پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بعنوان واحد های مرجع در تهران متفاوت از سایر واحد های دانشگاهی در مراکز استان ها است که این وضعیت ممتاز مزایا و مشکلات خاص خود را دارد.
دکتر حسین زاده لطفی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی همواره به دنبال این است که در حیطه رشته های علوم پزشکی از شاخص ها و استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تبعیت کند تصریح کرد :
حوزه پزشکی نیاز به پژوهش و استفاده از فناوری روز دارد و پیشرفت در این حوزه محقق نمی شود، مگر اینکه آموزش قوی داشته باشیم تا دانشجویان بتوانند در کنار آموزش خوب مهارت های لازم را در این زمینه کسب نمایند .
معاون آموزشی دانشگاه آزاد با تشریح سیاست های اجرائی این حوزه در زمینه دریافت کد شناسه و ضرورت راه اندازی سامانه و تکمیل بانک اطلاعاتی استادان دانشگاه آزاد اسلامی گفت :
تا قبل از این اقدام اطلاعات جامعی از وضعیت علمی و سوابق پژوهشی اعضای هیات علمی واحد های دانشگاهی نداشتیم ولی از این پس کلیه امور مربوط به هیات علمی از طریق دریافت کد شناسه و در سازمان مرکزی انجام خواهد شد و فرآیند جذب ، ارتقاء و تبدیل وضعیت اعضاء هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی صرفاٌ از طریق کد شناسه دنبال خواهد شد.
تمام رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی دارای مجوزهای قانونی از وزارتین است.
دکتر حسین زاده لطفی در ادامه سخنان خود افزود : خوشبختانه رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در دو سال اخیر، دو بار مورد ممیزی قرار گرفته و در حال حاضر تمام رشته محل های این دانشگاه دارای مجوزهای قانونی از وزارتین است و امید بسیارداریم با اجرائی شدن عملیات عمرانی طرح تجمیع واحدهای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی که فاز اول آن به در حال حاضر به پایان رسیده و مورد تاکید جدی هیات امناء و ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی است در آینده ای نزدیک شاهد شکوفائی و ارتقاء کیفی رشته های علوم پزشکی در طرح تجمیع 2 باشیم و وضعیت مکانی و امکانات کیفی واحد های علوم پزشکی بسیار مطلوب تر شود.
معاون آموزشی دانشگاه آزد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت توسعه مراکز تحقیقات، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت : در این راستا ، رویکرد و چشم انداز به این مراکز و شرکت ها ، به نوعی سرمایه گذاری در جهت ارتقاء کیفیت آموزش است و لازم است در حوزه های مختلف جرات و جسارت بـه خرج داده شود و برابر با دستورالعمل ها و بسترهایی که فراهم شده است ، قسمتی از درآمدها از محل غیـر شهریه تامین شود.
دکتر حسین زاده لطفی در خصوص عدم تمرکزگرایی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت :
بـرابـر بخشنامه ای که در آبان ماه سال 1394 ابلاغ شده گام بلندی در این رابطه برداشته شده و بخش عمده ای از کارها به هیات امناهای استانی سپرده شده است و طبق مصوبه شماره 181 شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه آزاد اسلامی در هر استان، یک شخصیت حقوقی مستقل به حساب می آید. وی افزود : در حوزه آموزش نیز اختیارات کمیسیون موارد خاص به خود واحدها تفویض گردیده است.
دکتر حسین زاده لطفی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در جذب هیات علمی جهت گیری خاصی نسبت به فارغ التحصیلان خود ندارد ، گفت : دانشگاه آزاد اسلامی در سال های اخیر، 60 درصد دانش آموختگان دانشگاه های دولتی، 22 درصـد دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی و 18 درصد دانش آموختگان دانشگاه های خارج از کشور را به اعضای هیات علمی خود افزوده است.
معاون آموزشی دانشگاه آزاد در ادامه سخنان خود با اشاره به سیر نزولی دانشجـویـان درکشور و سیاستگذاری غلط برنامه ریزان نظام آموزش عالی در گذشته ها و بدون توجه به ترکیب جمعیتی گفت : طبق اسناد و مدارک مرکز آمار تا سال 1401 با سیر نزولی جمعیت دیپلمه ها روبرو هستیم که این روند تا پنجساله آینده همچنان ادامه دارد و با توجه به راه اندازی تعداد زیاد مراکز آموزش عالی در کشور ضرورت دارد سازماندهی مراکز آموزش عالی و مهندسی مجدد رشته ها در استان ها مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.
دکترخلیل علی محمدزاده : قبولی دانشجویان در آزمون های سراسری کشوری و در امتحانات جامع علوم پایه، پره انترنی، OSCE بیانگر پتانسیل و توانمندی آموزشی اساتید و دانشجویان واحد پزشکی تهران است .
دکترخلیل علی محمدزاده معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران نیز ضمن خوشامد گوئی وخیر مقدم به میهمان جلسه دکتر حسین زاده لطفی معاونت محترم امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی، گزارش مبسوطی از عملکرد آموزشی واحد پزشکی تهران در خصوص فعالیت های انجام شده بـرای دریافت کـد شناسه اساتید ، جذب و اصلاح هرم هیات علمی ، فعالیت کمیته منتخب ارتقاء دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی و چگونگی اقدامات در جهت اعتبار بخشی و کسب رتبه درجه یک درمانی بیمارستان های بوعلی و امیرالمومنین (ع) ارائه نمود .
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران با بیان جزئیات بیشتری از این موارد گفت : بـرای دریافت کـد شناسه ، تاکنون بیش از 200 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران، اقدام کرده اند. دکتر علی محمد زاده در خصوص فعالیت کمیته منتخب ارتقاء دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران گفت : این کمیته مطابق دستورالعمل های ارسالی از سازمان مرکزی به خوبی شکل گرفته است که جا دارد در همین جا از دکتر حسین زاده لطفی که خیلی سریع نسبت به صدور احکام اعضای کمیته اقدام فرموده اند تقدیر کنیم .
وی افزود : در بعد اجرائی و برنامه ارتقاء کیفیت آموزشی واحد نیز ، طی سه سال اخیر تعداد اعضاء هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران از 225 نفر به 285 نفر افزایش یافته و از آنجائیکه تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در این واحد دانشگاه از تعداد 13 هزار نفر به تعداد 10 هزار و پانصد نفر تقلیل یافته است ، نسبت اعضای هیات علمی به دانشجویان از 1 به 57 نفر به 1 به 37 نفر ارتقاء یافته است که این رویداد بسیار ارزشمندی در جهت ارتقاء سطح کیفی آموزش در این واحد دانشگاهی است .
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت راه اندازی رشته های تحصیلی گروه علوم پزشکی و جذب دانشجو در مقاطع تحصیلی بالاتر اشاره کرد و گفت :
در حالی که دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، 30 درصد دانشجویان شاغل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در سطح کشور را تشکیل می دهند. سهم دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران در تربیت دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی بدون محاسبه دانشجویان دوره پزشکی، تنها 8 درصد است. وی از مسئولان و دست اندرکاران ارشد سازمان مرکزی خواستار تمرکز جدی جهت رفع این نقیصه و تسریع در روند اداری درخواست های مربوط به آن شد .
دکتر علی محمد زاده همچنین با ارائه گزارشی از وضعیت ثبـت نام دانشجویان در سال جدید تحصیلی گفت : مجموعاً 2230 نفر در رشته های مختلف این واحد دانشگاهی ثبت نام کرده اند که 56 درصد ثبت نام شدگان در رشته های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و 46 درصد مربوط به رشته های دارای مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران سپس با اشاره به توانمندی و دستاوردهای مهم آموزشی واحد پزشکی تهران گفت : قبولی دانشجویان در آزمون های سراسری کشوری و در امتحانات جامع علوم پایه، پره انترنی، OSCE یکی از آثار مثبت و مطبوبی است که خـوشبختانه در نتیجه اقدامات عمرانی، فنی و آموزشی طی دو سه سال اخیر حاصل شده است .
وی همچنین به کسب رتبه درجه یک و برنامه اعتبار بخشی درمانی بیمارستان های بوعلی و امیرالمومنین (ع)، اشاره کرد و گفت :
در سال جاری نیز همچنان طبق استانداردها و دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، اعتبار بخشی آموزشی و درمانی را بصورت توامان پی گیر هستیم که طبعاٌ وضعیت بیمارستان ها هم از جنبه آموزشی و هم از جنبه درمانی ، پیشرفت بیشتری خواهد داشت.
وی تحولات چشمگیر در فیلد پزشکی اجتماعی، EDO، EDC و علوم تشریحی را از دیگر اقدامات کیفی قابل توجه این واحد دانشگاهی در سال های اخیر برشمارد .
از جمله موضوعات دیگری که در این جلسه مطرح شد و مورد تاکید و درخواست معاون آموزشی واحد پزشکی تهران قرار گرفت مواردی بود همچون جذب دانشجو در رشته مدیریت خدمات بهداشتی، درمانی ، جذب هیات علمی در گروه معارف اسلامی و در دروس عمومی مانند ادبیات فارسی و تربیت بدنی ، و نیز امکان پذیرش و جذب دانشجو در چند رشته کارشناسی ارشد که در دفترچه آزمون نیز نام برده شده است .
دکتر علی محمد زاده با اشاره به تقویت گروه های آموزشی و نحوه انتخاب مدیران گروه گفت :
از جملـه بـرنـامـه هـای دیگـرحوزه ی آموزش دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران، انتخاب مدیر گروه ها توسط خود اعضای هیات علمی است که از دو سال پیش برنامه ریزی برای آن شروع شده و با جدیت آن را دنبال می کنیم
دکتر ملک افضلی : در همه کشورها برای آموزش پزشکی دولت ها سوبسید می پردازند.
دکتر حسین ملک افضلی مشاور عالی ریاست دانشگاه در امور تحقیقاتی واحد تهران نیز با تبیین دو مشکل اساسی در آموزش عالی کشور گفت :
بحث اقتصاد آموزش که اکنون در دنیا مطرح است به این موضوع توجه دارد که حوزه آموزش عالی به ویژه علوم پزشکی تنهـا بـا شهـریـه دانشجـو نمی تواند به طور مطلوب اداره شود، به همین دلیل در همه کشورها برای پزشکی دولت ها سوبسید می پردازند.
وی افزود : این وضعیت فقط به بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه آزاد اختصاص ندارد و این شرایط در بیمارستان های آموزشی وابسته به دولت، نیز وجود دارد . وی افزود : در حال حاضر بیمارستان ها در بهتـریـن شرایط ، فقط 50 درصد هزینه های خود را به دست می آورند و از طرف دیگر شهریه دانشجویان را نمی توان مکرر افزایش داد، لذا باید به دنبال منابع غیرشهریه ای و سایر کمک های مردمی باشیم و لازم است در دانشگـاه آزاد اسـلامـی ایـن مـوضـوع آسیـب شنـاسی شود و تحلیل دقیقی در این رابطه صورت گیرد و راه حل اساسی برای آن دیده شود.
مشاور عالی ریاست دانشگاه در امور تحقیقاتی واحد تهران ، تمرکزگرایی دانشگاه آزاد اسلامی را از جمله مشکلات دیگر این مجموعه برشمرد و گفت :
خوشبختانه در دوره ریاست جناب آقای دکتر میـرزاده، تـلاش هـایـی برای کاهش تمرکزگرایی صورت گرفته که هنوز راه طولانی در این مسیر وجود دارد که امیدواریم در این ارتباط یک تحول بزرگ روی دهد.
گفتنی است : این جلسه روز شنبه 17 مهرماه سال جاری در حضور اعضای هیات رئیسه : آقایان دکتر سیدمحمود طباطبائی، دکتر حسین ملک افضلی، دکتر خلیل علی محمدزاده، مهندس مسعود شهسواری، دکتر میرمسعود فاطمی، دکتر سلطانعلی فلاح، روح اله عسگری، دکتر حسن افتخار اردبیلی و مدعوجلسه دکتر یوسف پورخوشبخت قائم مقام معاون آموزشی در دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران تشکیل شد و مقرر شد این تعامل و ارتباط تا رسیدن به نتایج مورد نظر تداوم یابد .

 

 

 

 

 

توسط دکترحسین زاده لطفی و در جمع هیات رئیسه واحدپزشکی تهران مطرح شد:
شکوفائی و ارتقاء کیفی رشته های علوم پزشکی در طرح تجمیع 2 مورد تاکید و در الویت است
نسخه قابل چاپ

Preview