جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


    دکتر محمدرضا خانی رئیس مرکز تحقیقات پالایش آب دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران ، طی گزارشی از حضور موفق و ارائه مقاله دكتر حميدرضا تشيعي عضو شورای پژوهشی این مرکز در اجلاس جهاني آب که در تاريخ ٩ تا ١٣ اكتبر در بريزبين کشور استراليا برگزار شده است خبر داد.
      دکتر خانی : حضور موفق عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات پالایش آب در اجلاس جهاني آب ، بیانگر پتانسیل علمی و عزم جدی این مرکز برای ورود به عرصه های بین المللی است.

 

      رئیس مرکز تحقیقات پالایش آب دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران با بیان اینکه مقاله دكتر حميد رضا تشيعي در مقام یكي از سخنرانان اصلي كنفرانس و با عنوان "تجربه موفق پیاده سازی استاندارد بالانس آب انجمن بین المللی آب در کشور ایران" در اين نشست مهم جهاني مطرح شده است گفت:
حضور موفق عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات پالایش آب دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران در اجلاس جهاني آب، بیانگر پتانسیل علمی و عزم جدی این مرکز برای ورود به عرصه های بین المللی است.
دکتر خانی افزود: در این مقاله که با استقبال گسترده متخصصان و پژوهشگران معتبر و سرشناس سراسركشورهاي دنيا از جمله پروفسور بامبوس رئیس کارگروه آب بدون درآمد انجمن بین المللی آب روبرو شده است ، دكتر حميدرضا تشيعي عضو هیات علمی واحد پزشکی تهران با پژوهشی در رابطه با مبحث «آب بدون درآمد » به این نکته می پردازد که بر اساس شاخص جهاني وضعيت شاخص آب بدون درامد «ايران در مقياس كشورهاي در حال توسعه از وضعيت مطلوبي برخوردار است».
دکتر حميدرضا تشیعی عضو هیئت موسس و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پالایش آب دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران نیز طی گفتگوئی با تشریح وضعیت ایران قبل از اجرای بالانس آب اظهار داشت: در کشور ایران بعد از الگوبرداری از استانداردهای انجمن جهانی آب در سال 1383 و به‌ منظور ظرفیت‌سازی لازم در این بخش علاوه بر ایجاد دفاتر تخصصی « آب بدون درآمد» در تمام شرکت‌های آب و فاضلاب سراسر کشور، حدود 12 هزار نفر، با حضور در دوره‌های آموزشی که در این رابطه ویژه کارشناسان و مدیران سراسر کشور برگزار شده شرکت نموده اند.
وی ضمن اشاره به طراحی و راه‌اندازی زیرساخت‌ها در فضای مجازی برای دریافت اطلاعات آب بدون درآمد و انجام تحلیل‌های مدیریتی مربوطه برای بیش از ۱۱۰۰ شهر در ایران به‌عنوان یک اقدام منحصر به فرد در بین کشورهای آسیایی و خاورمیانه، گفت:
بعد از ظرفیت سازی و آموزش نیروهای متخصص، فعالیت‌های متعددی منطبق بر دستورالعمل‌های انجمن بین المللی آب به صورت هدف‌دار از جمله نشت‌یابی فعال و رفع نشت در شبکه‌های توزیع، نشت یابی و رفع نشت مخازن، مدیریت فشار، طراحی و اجرای DMA، اصلاح و بازسازی شبکه‌های توزیع، استانداردسازی انشعابات آب، تعویض کنتورهای خراب، کنتوردار کردن منابع تولید به صورت سالانه توسط شرکت‌های آب و فاضلاب انجام می‌شود که حاصل آن کاهش آب بدون درآمد از 33 درصد به ۲۶درصد در انتهای سال 94 بوده است.
وی در ادامه ضمن تشریح اجزای آب بدون درآمد در ایران و مقایسه آن با استانداردهای جهانی گفت:
هدف‌گذاری کاهش درصد آب بدون درآمد برای شرکت‌های آب و فاضلاب شهری ایران با توجه به محدودیت شدید منابع آب شرب در ایران و توجه جدی به این مقوله در کشور تا سال 2021 برنامه‌ریزی شده است.
تشیعی کاهش تعداد شهرهایی را که دارای درصد آب بدون درآمد بالای 25 درصد در سال 1392 بوده‌اند، در مقایسه با سال گذشته و همچنین انتقال فراوانی شهرها از محدوده 25 تا 30 درصد به محدوه 20 تا 25 درصد در سال گذشته را به عنوان یکی از موفقیت‌های اجرای استانداردهای IWA در ایران بیان کرد و اظهار داشت:
در کشور ایران شاخص نشت زیرساخت یا همان هدررفت واقعی به هدررفت اجتناب ناپذیر برای 56 درصد از شهرها در محدوده A که محدوده مناسبی برای کشورهای در حال توسعه است، قرار دارند. تشیعی ادامه داد:
ایران از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و کشورهای صاحب فناوری در زمینه کاهش آب بدون درآمد و هدررفت فیزیکی از طریق به‌کارگیری روش‌های نوین اندازه‌گیری دقیق تولید و مصرف آب، مدیریت فشار و اصلاح شبکه‌های توزیع آب استقبال می‌کند.
شایان ذکر است در این دوره از کنگره جهانی آب 5153 شرکت کننده از 100 کشور جهان حضور داشتند و 1086 مقاله ارائه و 159 جلسه جانبی برگزار شد. همچنین در حاشیه آن نمایشگاهی با حضور 205 فعال در بخش آب و فاضلاب(تولید کننده گان- مشاورین و بخش دولتی) برگزار گردید.
بر اساس این گزارش انجمن بين المللي آب (IWA)، در سال 1999 با هدف ايجاد ارتباط بين متخصصين حرفه اي آب در سراسر جهان به منظور راهبري و گسترش برخوردهاي مؤثر و پايدار با مديريت آب و فاضلاب تشکیل گردید.
این انجمن به عنوان بزرگترين انجمن علمي- تخصصي درزمينه مهندسي آب است كه درحال حاضر متجاوز از يك صد و شصت كشور جهان درآن عضويت دارند. يكي از بزرگترين توانمنديهاي IWA متمرکز بودن درگروههای تخصصی درخصوص موضوعات مهم وخاص در بخش مدیریت آب شهری می باشد که حدود 50 گروه تخصصي در آن داير است.
كشور ايران بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي از سال 1390 به عنوان عضو دولتي به عضویت انجمن بين المللي آب در آمده است. در حال حاضر آقاي دكتر حميدرضا تشيعي نايب رئيس كميته ملي آب و فاضلاب ايران و عضو شوراي استراتژيك انجمن بین المللی آب (IWA) و نماينده كشورهای درحال توسعه در این شورا می باشند. ایران در منطقه خاورميانه و غرب آسيا يكي از اعضا فعال اين انجمن بوده و همواره در كنگره جهاني آب تعداد قابل توجهي مقاله از سوي كارشناسان آب و فاضلاب ايران انتخاب و در اين رويداد مهم بين المللي ارايه مي گردد.
در همین راستا و با توجه به تلاشها و حمایتهای مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، طی سفر رئیس انجمن بین المللی آب به ایران که اخیرا انجام شد، تفاهم نامه ای با انجمن توسط ایشان مبادله گردید، در این تفاهم نامه سه بند ذیل جهت ارتقاء سطح همکاریها مورد تاکید قرار گرفت:
شایان ذکر است باتوجه به برگزاری جلسه شورای حکام و شورای استراتژیک و همچنین کنگره جهانی آب IWA که در شهر بریزبن استرالیا در تاریخ 7 لغايت 14 اکتبر سال میلادی جاری برگزار گردید، آقای دکترحمیدرضا تشیعی نیز در نشست های مهم حاشیه این اجلاس حضور یافتند. ایشان به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران ضمن شرکت در جلسه 8 اکتبر شورای حکام که مسئول سياست‌گذاري‌هاي كلي و انتخاب متصديان رده بالاي انجمن بوده و با حضور همه کشورهای عضو تشکیل گرديد، در تاریخ 7 اکتبر در جلسه شورای استراتژیک كه مسئولیت تعيين خط‌مشي در مسائل راهبردی انجمن را بر عهده دارد به عنوان عضو و نماینده کشورهای در حال توسعه شرکت نمودند و در خصوص برنامه سازمان ملل تا سال 2030 برای تامین آب شرب و دفع فاضلاب(SDGS) و برنامه های آینده و بازنگری عضوپذیری انجمن با تاکید بر حضور کشورهای در حال توسعه اعلام نظر نمودند و به بيان ديدگاههاي بخش آب و فاضلاب ايران در تدوين اسناد دستيابي به اهداف توسعه پايدار ٢٠٣٠ سازمان ملل با موضوع شهرهای آینده و تامین آب شرب كه بصورت ويژه در جلسات مزبور مطرح گرديد پرداختند
ایشان از سال 2010 به عنوان عضو شورای استراتژیک IWA و نماینده کشورهای در حال توسعه(LAMIC Utility Segment Representative) به صورت فعال حضور دارند. شايان ذكر است ايشان در حاشيه اين اجلاس مهم جهاني، با توجه به شرايط مشابه كشور استرالیا از نظر كم آبي با ايران و تجربيات مفيد آنها در زمينه مديريت مصرف و تفاهم نامه اخير استراليا با ایران، جلسه ای با مدیرعامل آب استرالیای غربی و یکی از مدیران ارشد دانشگاه موناش در راستای توسعه همکاری های مشترک و فعالیت های مورد نیاز در صنعت آب و فاضلاب، برگزار نمودند. هم چنین جلسه دیگری با مدیر اجرایی مرکز همکاری آب استرالیا و تبادل نظر در خصوص همکاری مشترک با بخش آب و فاضلاب کشور ایران صورت پذیرفت.
بازدید از غرفه انتشارات IWA و برگزاری جلسه با مسئول انتشارات IWA و انجام مذاکره جهت چاپ کتابهای صنعت آب و فاضلاب ایران و آشنایی با کتابهای جدید منتشر شده توسط IWA در زمینه مباحث کاربردی مختلف در صنعت آب و فاضلاب از دیگر برنامه های کاری در این سفر بود.

 

 

 

 

 

دکتر خانی : حضور موفق عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات پالایش آب در اجلاس جهاني آب ، بیانگر پتانسیل علمی و عزم جدی این مرکز برای ورود به عرصه های بین المللی است. نسخه قابل چاپ

Preview