جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


    دکتر سید محمود طباطبائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی و چهره ماندگار عرصه علوم پزشکی با سخنرانی در مراسم هفتمین روز ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی عروج ملكوتي مجاهد خستگي ناپذير، يار ديرين امام و رهبري، بنيانگذار و رئيس هيئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامي و عرض تسلیت به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی ، با مروری بر سیر خاطرات زندگی و فعالیت های سازنده آن حضرت در عرصه های سیاسی ، اجتماعی ،اعتقادی به توصیف ویژگیهای منحصر بفرد و صفات عالی اخلاقی وانسانی آن عالم ربانی و فقیه دانشمند پرداخت
      دکتر طباطبائی : آیت الله هاشمی رفسنجانی آئینه تمام نمای یک مدیر مسلمان ، لایق و توانا و سیاستمداری آینده نگرو در عالم دوستی ، یاری مهربان و سرشار از عواطف انسانی و اخلاقی بود .

 

     دکترطباطبائی در ابتدای سخنان خود با قرائت فراز هائی از سوره حج در باب سفارش هائی که در این کتاب آسمانی برای اداره امور به دست مدیران مسلمان در یک جامعه مدنی شده است گفت :
امروز دور هم جمع شده ايم تا ضمن همدردی وتسليت ارتحال جانگداز يار ديرين امام و رهبري ، با بیان حقایقی پیرامون هرآنچه آن حضرت بودند از مسلک و مرام فردی که به راستی مديری اسلامی لايق و توانا بود ، الگو برداری کنیم و در تداوم راه و حفظ آرمانها و ارزشهای اسلامی و اخلاقی که ایشان در نهایت وفاداری به آن متعهد و پایبند ، بود سخت بکوشیم .
دکتر طباطبائی سپس با تشریح ویژگی های منحصر بفرد آیت الله هاشمی رفسنجانی درمقام یک نظامي استراتژیست ، باهوش وجسور ، با داشتن برنامه های دقيق عملیاتی تصریح کرد :
ايشان دانشمندی فقیه بود . دانشمند فرزانه ای که با عشق و ايمان به خدا و پیروی ازمکتب اسلام ،آئینه تمام نمای یک مدیر مسلمان ، لایق و توانا و سیاستمداری آینده نگر را در خاطرها نمایان می ساخت و در عالم دوستی نیز یاری مهربان و سرشار از عواطف انسانی و اخلاقی ومقيد به حفظ ارزشهاي اسلامي بود .
رئیس دانشگاه با ابراز تاسف عمیق افزود : در توصیف فقدان این شخصیت بزرک و مبارز نستوه که مصداق کامل این شعر است می توان گفت : از شمار دو چشم یک تن کم ، وز شمار خرد هزاران بیش.
دکتر طباطبائی در ادامه سخنان خود با بیان خاطره ای از ایشان گفت :
ارادت و شناخت شخصی من از ایشان فارغ از هرگونه تعصب جانبدارانه ، به این دلیل است كه بيش از 50 سال از عمرم را نه تنها در انجام مسئولیت های شغلي و حرفه تخصصی پزشکی، بلکه درسایر اموراجتماعي نیز وظیفه شاگردي را در کنار ایشان تجربه کرده ام و بخوبی به ابعاد شخصیتی اين مرد بزرگ ، فرهيخته ، مومن ، فداكار و دلير واقف و اگاه هستم،نکاتی که متاسفانه برای عموم مردم شناخته نشده است .
دکتر طباطبائی بایاد آوری خاطراتی از دوران نوجوانی آقای هاشمی رفسنجانی گفت :
هاشمي به معناي واقعي یک انسان خود ساخته بود و این درس بزرگی برای جوانان و دانشجویان ماست .
او در سنين 15 سالگي برای اینکه بتواند در بستر يك اقيانوس علمي و فقهي قرار بگيرد و در شرايطي كه خانواده امكان حمايت از او را نداشت ، محیط امن خانواده را ترک می کند .
هاشمی دوران طلبگي را با سختي شروع مي كند و از همان روزهای نخست برای تامین هزینه ها و کسب در آمد با خريدن یک دستگاه ماشين تايپ دستي شروع به تایپ جزوات درسی می کند که همین اقدام کوچک منجر به انتشار دو ماهنامه به نام مكتب اسلام و مكتب تشيع می شود اقدام سازنده ای که رفته رفته نقش ایشان را بعنوان نويسنده ای خوش قریحه و مستعد به یکی از تهيه كنندگان اصلی نشریات دوران طلبگی، تثبیت می کند وسپس در روزهاي شكل گيري مسايل انقلاب تبديل به یک موسسه نشرو انتشاراتی می شود كه بسياري از مطالب لازم و اطلاعیه های حضرت امام را براي اگاهی مردم منتشر می کرد که این درس بزرگی برای جوانان و دانشجویان ما ومعناي واقعي «خود ساختگي » یک جوان شریف و مسلمان است که محدودیت ها هیچگاه نمی تواند مانع رشد و تکامل انسانها شود .
دکترطباطبائی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به هوش و ذکاوت بالای ایشان گفت :
درزمان اسارت و زندان نیز ايشان يك سري كامل تفسير مبنايي و اجتهادي را درشرایطی که هيچ وسیله ای در اختيار زندانیان سیاسی نبود به رشته تحریر در آوردند ، این مبارز سیاسی این نوشته ها و كدهاي تفضيلي را در آن ایام و در روزهاي ملاقات به همسر مبارز خود مي دادند كه در زير چادر از زندان خارج كنند و با این اقدام زیرکانه که به « تفسیر زیر چادر » معروف شد ، بالاي 50 جلد کتاب در باره كليد واژه هاي قران منتشر شد .
دکتر طباطبائی استغناء مالی هاشمی رفسنجانی را نکته حائز اهمیت دیگری خواند و گفت : كمترافرادی ازمردم جامعه اطلاع دارند که تمام امورات جاری زندگي ایشان از ابتدای زندگی تا آخرین روزعمر پر بارو مفیدشان با هزینه شخصی وخارج از حوزه روحانيت اداره می شد و این همان طريق و مسلک مولاعلي است که در زمان مدیریت و زعامت جامعه اسلامي از آن برخوردار بود .
دکتر طباطبائی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) به آیت الله هاشمی اعتماد کامل داشت گفت : رهبر فقید و معمار کبیر انقلاب با توجه به شناخت و ظرفیت بالاو استعداد ذاتی که از آیت الله هاشمی رفسنجانی سراغ داشتند ، مسئوليت مدیریت دفاع مقدس را در دوره بحران و كمبود امكانات و آن همه وسعت دشمني به ايشان سپردند. این مسئولیت ها ی سنگین در كنار درجات بالای علمي و فقهي ، و خطبه هاي آتشين و دلگرم کننده آن حضرت در روزهاي جمعه هر هفته را مردم کشور خوب به ياد دارند ، هنر برقراری ارتباط موثری که می توانستند توده های مردمی را بسیج وبه آینده انقلاب اميدوار کنند و این موضوع نشان می دهد :مديريت عالی آیت الله هاشمی رفسنجانی درتاريخ سیاسی این کشور كم نظير و شايد بي نظيراست .
دکتر طباطبائی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره با نقل خاطره ای از آن مرد بزرگ به سه خط قرمز از دیدگاه هاشمی رفسنجانی و ضرورت حفظ و رعایت این سه نکته کلیدی اشاره کرد و گفت :
قبل از پذيرفتن مسئوليت این دانشگاه براي مشورت خدمت ایشان رفتم ، با محبت و لطفي كه به من داشتند با احترام گفتند :
شما از افتخارات این مملکت هستید و به بلوغ اجتماعي و سياسي رسيديد و مي توانيد براي كارهاي خود تصميم بگيريد ولی يك مطلب مهم را به شما سفارش و تاکید می کنم که با در نظر داشتن آن آینده انقلاب تضمین است :
اولین خط قرمز توجه و حساسیت نسبت به كليت نظام مقدس جمهوري اسلامي دومین خط قرمز : در نظر داشتن قانون اساسي و
سومین ومهم ترین خط قرمز : تنها نگذاشتن مقام معظم رهبري است، زیرا که حضرت امام خامنه ای ستون و محور اصلي انقلاب است ، و اگر این ستون آسیب ببیند چیزی از حکومت اسلامی باقی نمی ماند .
دکتر طباطبائی با انتقاد از توهین ها و اتهام های سال های آخر عمر آیت الله هاشمی رفسنجانی و خانواده وی بیان کرد، وی در برابر این همه هجمه صبر می کرد چون می خواست نظام پابرجا باشد والان هم هاشمي زنده است چون كارهايي كه كرده زنده است كارهاي خير ، کارهای نيك و قدم های ماندگاری همچون راه اندازی شبکه ساخت «مترو » که در جهت رفاه اجتماعي مردم برداشته شده است ، مردمی كه قلب بنيانگذار و رئيس هيئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامي براي آنان مي طپيد ، و اینک به قول رهبر« هاشمي رفسنجانی زنده است» .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در خاتمه سخنان حود گفت :
به اعتقاد من درمورد ویژگیهای شخصیتی ایشان همین بس که بگوييم با درگذشت آیت الله هاشمی رفنسنجانی نه تنها جمهوری اسلامی ایران بلکه همه كشورهاي اسلامي ، استوانه اي محکم و استوار را از دست دادند و حیف که قدر ایشان را ندانستیم .
چهره ماندگار عرصه علوم پزشکی کشور تصریح کرد: رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی برای همه ما پیام بسیار مهمی دارد و اي كاش همه ما وساير مديران اجرائی بتوانیم با الهام گرفتن از کارنامه عملی زندگي وی ، اصول ارزشمند آن را سر لوحه زندگی فردی ، اجتماعی ، بینش سیاسی و اخلاقی و انسانی خود قرار دهیم این سخنرانی با خواندن شعربلندی متناسب با وصف حال و هوای مجلس با مضمون ( خوشا آنانکه با عزت ز گیتی بساط خویش برچیدند و رفتند ، ز کالاهای این آشفته بازار ، محبت را پسندیدند و رفتند) به پایان رسید .
گفتنی است : این مراسم به دعوت دکتر سید محمود طباطبائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی پزشکی تهران و به همت حوزه معاونت فرهنگی و دانشجوئی با حضور اعضاي هيات رئيسه ، معاونين ، برخی از اعضای نزدیک خانواده محترم هاشمی رفسنجانی ، روسای بیمارستانهای تابعه دانشگاه ، مديران ، كاركنان و جمع کثیری از دانشجویان این واحد دانشگاهی روز دوشنبه 27 دیماه 9صبح در محل نمازخانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران برگزار شد .

 

 

 

 

 

دکتر طباطبائی : آیت الله هاشمی رفسنجانی آئینه تمام نمای یک مدیر مسلمان ، لایق و توانا و سیاستمداری آینده نگرو در عالم دوستی ، یاری مهربان و سرشار از عواطف انسانی و اخلاقی بود . نسخه قابل چاپ

Preview