جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


    نخستین سپوزیوم مقدمات پژوهش های ترجمه ای در علوم آزمایشگاهی و بالینی با هدف ایجاد ارتباطی قوی بین اساتید در حوزه تحقیقات آزمایشگاهی و بالین و دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران برگزار شد
      نخستین سمپوزیوم مقدمات پژوهش های ترجمه ای در علوم آزمایشگاهی و بالینی در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران برگزار شد

 

      به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران، نخستین سمپوزیوم " مقدمات پژوهش های ترجمه ای در علوم آزمایشگاهی و بالینی" به همت مرکز تحقیقات زیست فناوری کاربردی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و با همکاری مرکز تحقیقات نسل امید، پژوهشگاه فناوری های علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا، پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و شرکت دانش بنیان سینانوآور ویرا در روز پنجشنبه 27اردیبهشت ماه سال جاری در سالن شهید احدی دانشگاه علوم پزشکی آزاداسلامی تهران برگزار گردید.
دکتر مریم اسلامی دبیر علمی سمپوزیوم و رییس مرکز تحقیقات زیست فناوری کاربردی دانشگاه گفت: این سمپوزیوم با دریافت امتیاز بازاموزی و با اهداف ارائه ی تعریفی دقیق از پژوهش های ترجمه ای، لزوم بکارگیری تکنولوژی های نوین در پژوهش‌های علوم آزمایشگاهی و ژنتیکی، مبانی طراحی مطالعات در زمینه ژنتیک بالینی، جست و جوی مقالات و ساماندهی یافته‌ها، آشنایی با پلتفرم های موجود در ایران برای بررسی‌های ژنتیکی و جست و جوی بهترین ژورنال جهت انتشار مقالات بود و با همکاری اساتید بزرگواری هم چون دکتر سعیدرضا غفاری، دکتر مریم رفعتی ، دکترمیرعلیرضا تکیار، دکتر مهدی مجرد، دکتر مجید نقی پور، جناب آقای کامران گیتی و دکتر حسن زرگر برگزار شد و دانشجویان و شرکت کنندگان عزیز را از سخنرانی مفید خود بهره‌مند ساختند.
دبیرعلمی سمپوزیوم هدف این سمپوزیوم را ایجاد ارتباطی قوی بین اساتید در حوزه تحقیقات آزمایشگاهی و بالین و دانشجویان و هم چنین ایجاد پلی ارتباطی بین کلیه پژوهش ها ی آزمایشگاهی و بالینی، بیان کرد و با تاکید بر حفظ رابطه ی بین دانشجو و تحقیقات از ایجاد این فاصله به ضرر جامعه علمی نام برد.
افتتاح بخش اول سخنرانی ها برعهده دکتر سعیدرضا غفاری، مدیر مرکز تحقیقات و موسسه پزشکی نسل امید و عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا و دکتر مریم رفعتی مدیر گروه ژنتیک پژوهشگاه ابن سینا، قرار داشت.
ایشان ضمن صحبت درباره ی تکنولوژی ها ی نوین در پژوهش های آزمایشگاهی و بالین ومدیریت داده ها در پژوهش های پایه و بالین، هدف از پژوهشها و پایان نامه ها را درمان و رسیدن به نتایج مفید و بزرگ نامیدند و تاکید کردند تنها مقاله نویسی کافی نیست و نخواهد بود.
در بخش دوم دکتر میرعلیرضا تکیار پزشک، دکترای علوم سلولی و مولکولی از دانشگاه ملبورن استرالیا، پسادکتری دانشگاه یل امریکا و عضو هیات علمی پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سخنرانی خود را در خصوص پژوهش های ترجمه ای ارائه کرد.
وی گفت :« برقراری ارتباط بین تحقیقات آزمایشگاهی و مشکل اصلی بیماران و ورود این تحقیقات به فیلد درمانی مسیری طولانی و نیازمند تلاش است. وظیفه پزشکان و دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه را برقراری این ارتباط دانست.»
دکتر حسن زرگر، نماینده ISI وElsevier در ایران سخنران بخش بعدی سمپوزیوم درباره ی نحوه ی انتخاب بهترین ژورنال ها و لزوم و ضرورت استفاده از کتابخانه های دیجیتالی موجود در دانشگاه را بیان کرد و گفت: « بالا بردن رتبه بندی دانشگاهی در گرو تحقیقات و مقالات می باشد.»
سرانجام در بخش آخر سمپوزیوم دکتر مهدی مجرد، دکترای علم اطلاعات و دانش شناسی و رییس کتابخانه و اطلاع رسانی پژوهشکده غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کامران گیتی کارشناسی ارشد بیولولوژی سلولی و مولکولی اطلاعات مفیدی را در رابطه با پایگاه های علمی، جست و جوی مقالات و ژورنال ها و هم چنین نرم افزار ها و لینک های مورد استفاده در تحقیقات را به دانشجویان علاقمند به این زمینه ارائه دادند.
برگزاری پانل پرسش و پاسخ دانشجویی با حضور اساتید حاضر در سمپوزیوم بخش بعدی برنامه بود که در این بخش اساتید به تمامی پرسش های دانشجویان علاقمند پاسخ دادند و دانشجویان را تشویق به حضور در برنامه های آموزشی پژوهشی کردند.

 

 

 

 

 

نخستین سمپوزیوم مقدمات پژوهش های ترجمه ای در علوم آزمایشگاهی و بالینی در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران برگزار شد نسخه قابل چاپ

Preview