جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
      بهبود زیر ساخت های پژوهش و ایجاد شبکه تحقیقاتی ازمهمترین اقدامات حوزه معاونت پژوهشی واحد پزشکی تهران است

 

     به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش و در مصاحبه با معاون پژوهشي واحد پزشكي تهران مطرح شد :
بهبود زیر ساخت های پژوهش و ایجاد شبکه تحقیقاتی ازمهمترین اقدامات حوزه معاونت پژوهشی واحد پزشکی تهران است
دکتر سید علیرضا نجفی متخصص قلب و عروق یکی ازفعالترین معاونت های واحد پزشکی تهران است . وی در مدت سه سال گذشته تا کنون ، درمقام معاون پژوهشي منشاء بسیاری از تحولات بنیادی در حوزه پژوهش وتحقیقات کاربردی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی بوده است . در آستانه گرامیداشت هفته پژوهش با او به گفتگو نشسته ایم . دکتر نجفی با اراده ای مصمم از فعالیت ها ، اهداف و چشم انداز واحد پزشکی تهران در حیطه پژوهش سخن می گوید :
جناب آقای دکتر نجفی با تشکر از وقتی که در اختیار قرار داده اید لطفاٌ دیدگاه خود را در رابطه با وضعیت امور پژوهشی دانشگاه اعلام بفرمائید ؟
پر واضح است که دانشگاههای امروزی در پرتو گسترش فناوری اطلاعات و دانش ور شدن جامعه در محیطی سرشاراز تغییرات قرار گرفته اند . در چنین شرایطی عمر یافته های علمی روز به روز کوتاه تر می شود . دراین شرایط جدید جهانی ، وضعیت شاخصهای پژوهشی هر کشور به عنوان یکی از ابعاد مهم توسعه یافتگی محسوب می شود . دانشگاه یک سیستم و مجموعه اجتماعی است ، اساس کار تحقیقاتي در یک چنین مجموعه ای به سه عامل نیروی انسانی ، زمینه تحقیقات ، امکانات و تجهیزات و فضای مناسب و آزمایشگاهها بستگی کامل دارد .
جناب آقای دکتر نجفی با توجه به توضیحاتی که فرمودید عملکرد دو ساله اخیر خود را درحیطه فعا لیت های پژوهشی واحد پزشکی تهران تشریح بفرمائید ؟
اولین قدم برای رسیدن به وضعیت مطلوب و بالاخص در حوزه تحقیق و پژوهش دانشگاه ، شناخت وضعیت موجود و رفع تنگناهای این امر و به ویژه در بین اعضای هیات علمی دانشگاه بعنوان اصلی ترین منبع نیروی انسانی است واحد پزشکی
تهران با در اختیار داشتن بیش از 260 نفر عضو هیات علمی متخصص و فوق تخصص که غالباٌ عضو انجمن های علمی و تخصصی می باشند ازظرفیت و پتانسیل علمی نسبتاٌ بالائی برخوردار است . با توجه به این ویژگی مهم ، در طول دو ساله گذشته با حمایت و تشویق اعضای هیات علمی به ارائه مقالات درمجلات علمی – پژوهشی ، شرکت در کنفرانس ها و سمینار های داخلی ، پرداخت کمک هزینه سفر، جهت حضوردر مجامع و محافل بین المللی شاهد رشد فزاینده ای در این زمینه بوده ایم .
آقای دکتر نجفی آیا واحد پزشکی تهران در انجام طرح های پژوهشی نیز موفقیتی داشته است ؟
در مورد طرح ها فقط سعي ما بر افزايش آمار طرح ها نبوده است و بيشتر سعي شده كيفيت طرح ها ارتقاء يابد و در حال حاضر 28 طرح در حال اجراء مي باشد.
آقای دکتر لطفاٌ امکانات دانشگاه را در ارتباط با فضا و تجهیزات آزمایشگاهی تشریح فرمائید ؟
در طول 2 ساله گذشته ، و به همت همکاران محترم مرکز تحقیقات موفق به انجام اقداماتی شده ایم که اهم این فعالیت ها و به اختصار شامل موارد زیر است :
- احداث و تجهيز دفاتر مركز تحقيقات در بيمارستانها
- احداث آزمايشگاه حيوانات و حيوانخانه
- اجراي فضاي آزمايشگاهي مركز تحقيقات (كشت سلولي – مولكولي – ميكروب شناسي و عمومي) ،
ضمناٌبخش اعظمی از تجهيزات2آزمايشگاه كشت سلول خريداري و تجهيزات بسیاری در آزمايشگاههاي سلولي و مولكولي استقرار یافته است،
آقای دکتر آیا با سایر واحد های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی هم همکاری داشته اید ؟
در اين راستا تفاهم نامه ای بين مركز تحقيقات فيزيك پلاسما دانشگاه آزاد اسلامي و مركز تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي واحد پزشكي تهران و تفاهم نامه ای با واحد علوم دارويي دانشگاه آزاد اسلامي نیز منعقد شده است. بدین ترتیب با توجه به اینکه تحقیقات در زمینه لیزر و پلاسما و نیز کشت سلول و بیو تکنولوژی فیلد های بسیار مهمی در انجام پژوهش های پزشکی در دنیا هستند ، گام های بسیار موثری در جهت ایجاد یک شبکه تحقیقاتی پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی برداشته شده است .
که قطعاٌ هدف از انجام این تحقیقات کاربردی ، تامین بهداشت جامعه و سلامت مردم است .
آقای دکتر نجفی مكانيزه شدن سيستم‌هاي بيمارستان‌هاي دانشگاه آزاد نيز ظاهرا از ديگر اقدامات اين معاونت براي توسعه سيستم نرم افزاري است. نحوه فعاليت اين سيستم به چه صورت است؟
با توجه به اینکه واحد پزشکی تهران دارای سه بیمارستان آموزشی و یک پلی کلینیک تخصصی است يكي از معضلاتي كه در زمینه مکانیزه نمودن سیستم نرم افزاری وجود داشت، چگونگی پیاده نمودن سيستم مكانيزه بيمارستان‌ها بود، تا پيش ازاين تنها سيستم مكانيزه در بيمارستان اميرالمومنين فعال بود. در حال حاضر ، سيستم «H.I. S»، كه تمام فعاليت‌هاي بيمارستاني از پذيرش بيمار گرفته تا ورود اطلاعات، ثبت اطلاعات پرستاري، دارويي، فرآيندهاي مالي بيمارستان و ... را تحت پوشش قرار داده و منجر به افزايش سرعت و دقت ثبت و ورود اطلاعات مي‌شود. در هر سه بيمارستان ما فعال است و بر اين اساس اين سيستم در ارايه خدمات مطلوب‌تري به بيماران و مديريت بيمارستان نقش قابل توجهي دارد. از طرف ديگر ساماندهي وضعيت سرورهاي موجود در دانشگاه‌، توسعه سيستم‌هاي شبكه‌اي نرم افزاري و سخت افزاري، افزايش امنيت شبكه از ديگر اقدامات معاونت پژوهشي واحد علوم پزشكي تهران است. در راستاي اين اقدامات امكان استفاده راحت‌تر از اينترنت را با توجه به افزايش پهناي باند و بهينه سازي سخت افزار، براي دانشجويان فراهم شده است.
آقای دکتر نجفی با توجه به مواردي كه درباره اهميت توجه به بخش پژوهش عنوان كرديد، مي‌توان به انتشار مجلات علمي و پژوهشي به عنوان يكي از راه‌هاي ارتقاي سطح علمي و معرفي اقدامات پژوهشي اشاره كرد. واحد علوم پزشكي تا چه اندازه در اين زمينه فعال بوده است؟
واقعیت این است که يكي از راه‌هاي شناساندن فعاليت‌هاي علمي هر دانشگاه مجله‌اي است كه منتشر مي‌كند، چرا كه با توجه به سطح علمي مطالب منتشر شده، مجله مربوطه مي‌تواند اعتباري جهاني پيدا كند كه با توجه به ميزان آن اعتبار، از امتيازاتي برخوردار مي‌شود. مجله علوم پزشكي دانشگاه آزاد و با توجه به تلاش پرسنل خدوم مجله، از سوي وزارت بهداشت و سازمان مركزي دانشگاه آزاد، در گروه مجلات درجه يك علمي ــ پژوهشي قرار دارد، اين مجله همچنين در سايت‌هاي علمي، مگ ايران، ايران مدكس، EMRO- ISC CAB Abstracts - Cinahl- Global Health و ... نمايه شده و تلاش مي‌شود تا اين مجله در ايندكس ISI نيز نمايه شود.
البته در اين ميان سازمان مركزي دانشگاه آزاد با انتشار مجله علوم بهداشتي موافقت كرده كه به زبان انگليسي خواهد بود و در مراحل اوليه انتشار است.
آقای دکتر نجفی با توجه به انتشار اين مجلات، موضوع داوري مطالب از اهميت قابل توجهي برخوردار مي‌شود، در اين زمينه چه اقداماتي انجام شده است؟
موضوع داوري يكي از اساسي‌ترين اركان معاونت پژوهشي است، براي برخورداري از بانك داوران در حال تقسيم بندي آنها هستيم تا با داشتن گروه كاملي از داوران، ارتباط سريع‌تر و دقيق تري با آنها برقرار كنيم.
آقای دکتر نجفی در رابطه با باشگاه پژوهشگران جوان تاكنون چه اقداماتي انجام شده است؟
بسياري از دانشجويان استعداد و توانايي انجام تحقيقات پژوهشي را دارند باشگاه پژوهشگران جوان واحد پزشكي تهران فعاليت‌هاي پژوهشي دانشجويان را هدايت مي كند. گفتني است كه تا دو سال پيش تنها 7 نفر عضو باشگاه بودند اما اكنون تعداد اعضا اين باشگاه به يكصد نفر رسيده است، در اين مدت 5 كارگاه آموزشي نيز در اين باشگاه انجام شده است و در حال حاضر 3 طرح در حال انجام است.
آقای دکتر نجفی عمده‌ترين مشكل بخش پژوهش دانشگاه را عنوان می فرمائید ؟
تجهيزات و امكانات بيشتر
آقای دکتر نجفی وضعيت بودجه پژوهشي را چگونه ارزيابي مي‌كنيد، آيا جوابگوي نيازهاست؟
بر اساس قوانين دانشگاه آزاد، 5 درصد از شهريه دانشجويان بايد به پژوهش اختصاص يابد. در يك سال و نيم گذشته جذب بودجه پژوهشي براي اين دانشگاه افزايش يافته است، اما ما هنوز از نظر جذب بودجه به سقف نرسيده ايم.
آقای دکتر نجفی با سپاس مجدد از وقت ارزشمندی که در اختیار قرار دادید لطفاٌ سخن آخر خود را بفرمائید .
واقعیت این است که اعضای هیات علمی رشته های علوم پزشکی وظیفه ای متفاوت از سایر اعضای هیات علمی در دیگر رشته های آموزشی دارند ، آنان علاوه بر تدریس دانشجویان در حیطه مباحث تئوریک دانشگاه ، در مراکز درمانی و بیمارستانی هم انجام وظیفه می کنند . شغل يک پزشک با حيات انسان ها در ارتباط است و روزانه اضطراب و تنشي بيش از ساير مشاغل و شايد غير قابل مقايسه با آنها را تحمل مي کند.
پزشکان جزو اقشار نخبه و سخت کوش جامعه اند و سال هاي زيادي از جواني خود را صرف مطالعه و کسب علم مي کنند تا بياموزند چگونه بر آلام و دردهاي هم نوعان خود مرهم بگذارند. این موضوع از این لحاظ قابل اهمیت است که بدانیم تحقیق و پژوهش در رشته های علوم پزشکی نیاز مضاعف به امکانات و سرمایه گذاری مالی و معنوی دارد .
در پایان از همکاری صمیمانه تمامی کارکنان حوزه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی که با تلاش پیگیر خود و علیرغم همه مشکلات و کمبود ها ، در جهت اعتلاء اهداف و سیاست های کلان دانشگاه می کوشند تشکر و قدر دانی می نمایم .
با کسب اجازه از محضر محترم معاونت پژوهشی و به منظور جلوگیری از اطاله کلام ، عملکرد و فعالیت حوزه معاونت پژوهشی واحد پزشکی تهران طی دو ساله اخیر فهرست وار ارائه می گردد .
فهرست فعاليت حوزه معاونت پژوهشي واحد پزشكي تهران در دو ساله اخيراز ابتداي 1387 تا پايان نيمه اول 1389
عملکرد مركز تحقيقات واحد پزشكي تهران:
1. احداث و تجهيز دفاتر مركز تحقيقات در بيمارستانها.
2. احداث آزمايشگاه حيوانات و حيوانخانه.
3. اجراي فضاي آزمايشگاهي مركز تحقيقات (كشت سلول – مولكولي – ميكروب شناسي و عمومي).
4. خريداري بخش اعظم از تجهيزات آزمايشگاه كشت سلول و استقرار تجهيزات در آزمايشگاههاي سلولي و مولكولي.
5. برگزاري و مشاركت در سمينارها،2 مورد در سال1387 ، 2 مورد در سال 1388 و يك مورد در نيمه اول سال 1389.
6. توليدعلم وفناوري نظير مقالات، اختراعات و ... ، 24 مورد از ابتداي سال 87 تا پايان نيمه اول سال 1389.
7. تفاهم نامه منعقد شده بين مركز تحقيقات فيزيك پلاسما دانشگاه آزاد اسلامي و مركز تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي واحد پزشكي تهران.
8. عقد تفاهم نامه با واحد علوم دارويي دانشگاه آزاد اسلامي.
9. 5 طرح تحقيقاتي در حال حاضر در حال انجام است.
10. برگزاري كارگاه روش شناسي تحقيق: 1 كارگاه در سال 1387، 4 كارگاه در سال 1388 و 2 كارگاه در نيمه اول سال 1389
- عملکرد دفتر امور شاهد و ايثار گران
1- برگزاري كميته هاي اجرايي با حضور نمايندگان بنياد شهيد و ايثارگران منطقه.
2- برگزاري كلاسهاي تقويتي بنيه علمي.
3- پيگيري و رفع مشكلات تحصيلي دانشجويان خانواده معظم بنياد شهيد و ايثارگران.
- باشگاه پژوهشگران جوان:
1- ساماندهي ساختار سازماني باشگاه
2- استقرار و تجهيز دفتر باشگاه
3- افزايش عضويت اعضاء به بيش از 100 نفر.


 

آمار باشگاه پژوهشگران جوان

سال 1387

سال 1388

نيمه اول سال 89

برگزاري كارگاه روش شناسي تحقيق

-

2

1

طرح پژوهشي در حال بررسي

-

3

4

انعقاد طرح پژوهشي

-

1

2

طرح پژوهشي خاتمه يافته

-

-

-

كارگاه روش جستجو در اينترنت

-

1

-

كارگاه روش مقاله نويسي

-

1

1

كارگاه روش ترجمه و چاپ كتاب

-

1

1

برگزاري سخنراني علمي

-

1

-

تشكيل و برگزاري شوراي باشگاه

-

2

-

- دفتر ارتباط با صنعت و جامعه:
1- عقد قرار داد پروژه برون دانشگاهي: 1 مورد در سال 88 و يك مورد در سال 89 تاكنون
2- پروژه هاي برون دانشگاهي خاتمه يافته: 2 مورد در سال 1388 و يك مورد در سال 1389
3- معرفي دانشجويان جهت دوره كارآموزي به سازمانها و كارخانجات و شركت ها و ادارات مربوطه.
4- برگزاري بازديد هاي علمي از مراكز مختلف صنعتي، تجاري، درماني و ...
5- برگزاري همايش تحقيقي يك روزه بهداشت محيط و حرفه اي در واحد.
- اداره فناوري و اطلاعات و ارتباطات (مركز اينترنت، كامپيوتر و سايت)
1. انتخاب و پياده سازي سيستم مكانيزه آموزشي و انتخاب واحد اينترنتي (سيستم مشهد).
2. راه اندازي پرداخت الكترونيك شهريه.
3. انتخاب و پياده سازي سيستم مكانيزاسيون هر سه بيمارستان تحت پوشش (پروژه HIS).
4. نصب و بكارگيري سيستم اتوماسيون تغذيه در واحد.
5. بررسي سيستم هاي مورد نياز دانشگاه : 1) حضور غياب، 2) اياب و ذهاب، 3) تصحيح اوراق، 4) پژوهش و ... .
6. افزايش پهناي باند خط اينترنت دانشگاه از سال 87 تاكنون از 7/1 MB به 2/5 MB معادل 40%‌ افزايش و پهناي باند خط اينترنت بيمارستان ها( جواهري و بوعلي) از 384 KB به 764 KB معادل 50% افزايش يافت.
7. تشكيل جلسات ماهانه شوراي راهبردي انفورماتيك.
8. بروز رساني سايت دانشگاه.
9. خريداري و پياده سازي نرم افزار مجله مطابق با استاندارهاي كميسيون نشريات وزارت بهداشت.
10. افزايش فضاي Email اساتيد.
11. راه اندازي و بروز رساني وب سرورهاي دانشگاه.
12. افزايش ظرفيت سايت دانشگاه از سال 88 تا سال 89 به ميزان 56 % .
1- افزايش تعداد كامپيوترهاي كلاس درس كامپيوتر از سال 88 تا سال 89 به ميزان 5%.
2- پياده سازي آنتي ويروس اورجينال در كليه كامپيوتر هاي واحد و بيمارستان ها.
3- افزايش و بروز رساني و ارتقاء‌ شبكه دانشگاه.
4- دسترسي دانشجويان و اساتيد به اينترنت از طريق Wireless بادر نظر گرفتن اقدامات امنيتي.
13. پشتيباني سيستم كتابخانه ديجيتالي.
14. شروع پروژه بخش انگليسي وب سايت دانشگاه.
- كتابخانه:
1- خريد كتب فارسي، لاتين و مرجع از نمايشگاه هاي مختلف در سال 1387 به ميزان 000/000/270 ريال
2- خريد كتابهاي لاتين و فارسي از نمايشگاه بين المللي در ارديبهشت 88 به ميزان 000/000/300 ريال براي كليه كتابخانه ها.
3- خريد كتابهاي لاتين و فارسي از نمايشگاه بين المللي در ارديبهشت 89 به ميزان 000/000/300 ريال براي كليه كتابخانه ها وخريد كتب فارسي از ناشران داخلي در آبان 1389 به ميزان 000/000/75 ريال.
4- فهرست نويسي و بازنويسي كليه كتابهاي كتابخانه و روز آمدسازي كتابها و پايان نامه ها به صورت مداوم.
5- به روز رساني، حذف و وجين 6000 جلد از كتابهاي قديمي از مخزن كتابخانه (كتابهاي مربوط به 1990 و قبل از آن) در تابستان 1388.
6- پياده سازي نرم افزار جامع و مكانيزه كتابخانه هاي مركزي و دانشكده پرستاري و راه اندازي سيستم امانت از طريق سيستم باركدخوان در نيمه اول سال 1389.
7- افزايش فضاي سالن مطالعه كتابخانه به ميزان 80 متر مربع در نيمه اول سال 1389.

- دفتر انتشارات:
1- تشكيل منظم شوراي انتشارات واحد.
2- طراحي فرمهاي لازم جهت درخواست انتشار و مراحل داوري و غيره.
3- آمار تاليف و ترجمه كتاب:
 

آمار كتب منتشره

1387

1388

نيمه اول 1389

تعداد كتاب هاي تاليف و ترجمه  چاپ شده توسط واحد

2

1

1

تعدادكتاب هاي تاليفي اعضاي هيات علمي (منتشره توسط ناشران خارج از دانشگاه)

12

6

3

تعدادكتابهاي ترجمه شده اعضاي هيات علمي (منتشره توسط ناشران خارج از دانشگاه)

4

4

2

- دفتر فصلنامه علوم پزشكي واحد پزشكي تهران (علمي- پژوهشي وزارت بهداشت)
1- چا پ به موقع فصلنامه و بارگذاري نسخه اينترنتي آن تا نيمه اول هر فصل.
2- مجله علوم پزشكي تا پايان سال 1387 در نمايه هاي بين المللي ذيل نمايه شده است.
EMRO- CAB Abstracts - Cinahl- Global Health
3- نمايه شدن فصلنامه علوم پزشكي در ISC (پايگاه استنادي علوم جهان اسلام) در سال 1388
4- پيگري در زمينه نمايه شدن مجله علوم پزشكي در Scopus در سال 1389
5- اصلاح ساختار دفتر مجله و تدوين شرح وظائف پرسنل
6- طراحي XML طبق درخواست وزارت بهداشت جهت آرشيو مقالات در وب سايت مجله.
7- خريداري و پياده سازي نرم افزارجديد مجله و پيگري ارسال و داوري مقالات به صورت الكترونيكي.
8- آمار مقالات واصله به دفتر مجله :
 

آمار مقالات واصله به دفتر مجله

1387

1388

نيمه اول 1389

تعداد مقالات تحويل شده به دفترمجله

154

91

80

تعداد مقالات رد شده (غير قابل چاپ)

60

23

13

تعداد مقالات قابل چاپ (پذيرش شده)

74

44

190

تعداد مقالات انصرافي

20

17

1

تعداد مقالات تحت بررسي

-

7

47

تعداد مقالات چاپ شده درمجله

48

48

24

9- دريافت موافقت اصولي مجله بهداشت به زبان انگليسي از سازمان مركزي و پيگري جهت دريافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
- دفتر توليدات علمي و سفرهاي علمي داخلي و خارجي
 

آمار توليدات علمي و سفرهاي علمي  داخلي و خارجي

1387

1388

نيمه اول 1389

اعزام اعضاي هيات علمي جهت ارائه مقاله در كنگره هاي بين المللي بنام دانشگاه آزاد اسلامي

12

28

18

تعداد مقالات ISI

7

16

10

تعداد مقالات غير ISI

21

17

6

تعداد مقالات ارائه شده در كنگره هاي داخلي

22

88

43

تعداد مقالات علمي – پژوهشي

45

54

17

- ميزان هزينه هاي توليدات علمي

ميزان هزينه هاي توليدات علمي

1387

1388

نيمه اول 1389

پرداخت هزينه اعزام اعضاي هيات علمي جهت ارائه مقاله در كنگره هاي بين المللي بنام دانشگاه آزاد اسلامي

196.000.00

453.000.000

364.000.000

پرداخت هزينه اعزام اعضاي هيات علمي جهت ارائه مقاله در كنگره هاي داخلي

--

8.000.000

3.000.000

پرداخت تشويق مقالات

160.910.000

111.346.000

57.990.00

 

- اختراعات اعضاي هيات علمي و دانشجويان

آماراختراعات اعضاي هيات علمي و دانشجويان

1387

1388

نيمه اول 1389

تعداد اختراعات ثبت شده

3

4

4

 

- افتخارات دانشگاه:
1- كسب مدال طلا و ديپلم افتخار در سي و پنجمين دوره مسابقات و نمايشگاه مخترعين سال 2007 توسط آقاي دكتر علي اخلاقي.
2- دو مدال طلا، دو ديپلم افتخار، كسب مقام عالي ترين اختراع و بهترين زن مخترع سال 2008 از طرف سازمان جهاين مالكيت معنوي ملل متحد (WIPO) در سي ششمين دوره مسابقات مخترعين 47 كشور جهان در ژنو و اولين دوره مسابقات و نمايشگاه زنان مخترع كشور جهان در كره جنوبي توسط خانم مريم اسلامي.
3- دو مدال طلا، دو ديپلم افتخار، تقدير ويژه هيات داوران سي ششمين دوره مسابقات و نمايشگاه بين المللي 2008 ژنو و اولين دوره مسابقات و نمايشگاه زنان مخترع كشور جهان در كره جنوبي.
4- جايزه ويژه، مدال و ديپلم افتخار از كشور مولداوي در سي ششمين دوره مسابقات و نمايشگاه بين المللي 2008 ژنو.
5- جايزه ويژه، مدال و ديپلم افتخار از كشور صربستان در اولين دوره مسابقات و نمايشگاه بين المللي زنان مخترع در كره جنوبي.
6- اعزام سه نفرازدانشجويان دراولين المپيادپزشكي درشهر اصفهان وكسب رتبه اول و مدال طلا در قسمت انفرادي و در قسمت گروهي كسب رتبه دوم.
7- ثبت 24 اختراع و 3 ژن توسط دانشجويان و اساتيد واحد پزشكي تهران از بدو تاسيس.

- دفتر طرح و برنامه و بودجه:
1- نظارت بر تهيه برنامه استراتژيك.
2- شروع پروژه هزينه يابي مالي واحد براساس عملكرد.
3- انجام امور محوله براساس شرح وظايف.
محورهاي ذيل از سوي اين معاونت به عنوان شاخص هاي اصلي در تدوين برنامه استراتژيك قرار گرفته و چشم انداز آتي اين حوزه، حصول نهايي در اين زمينه مي باشد:
1- ايجاد انگيزه در اعضای هيات علمی، پژوهشگران غير هيات علمی و دانشجويان بمنظور افزايش فعاليتهای علمی و تحقيقاتی
2- جهت دهی تحقيقات در راستای توليد علم، ارتباط با صنعت و پاسخگويی به نياز جامعه بر اساس اولويت های پژوهشی دانشگاه
3- هدفمند نمودن طرحهاي پژوهشي در جهت توليد علم و حل مشكلات جامعه
4- افزايش تعداد طرحهاي تحقيقاتي مشترك بين دانشگاهي و انعقاد تفاهم نامه با مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي فعال در كشور
5- ايجاد، توسعه و بكارگيري سيستم هاي شبكه اي و مكانيزه براي بهبود و ارتقاء ارتباطات و تبادل اطلاعات در دانشگاه و افزايش امنيت شبكه دانشگاه
6- گسترش و تكميل طرح HIS در تمام بيمارستانها و مراكز درماني تابعه و تكميل و ارتقاء پرونده الكترونيك سلامت
7- نهادينه سازي پايگاه هاي عرضه اطلاعات علمي و توسعه اطلاع رساني در كتابخانه هاي تابعه در دسترسي به منابع چاپي و الكترونيك
8- بسط و توسعه ارتباطات و همكاريهاي علمي در سطح منطقه اي ، ملي و جهاني
9- اهتمام در جذب و تخصيص بودجه هاي پژوهشي دانشگاه در هر سال از برنامه و توسعه برنامه ها و الزامات دانشگاه در اين راستا.
10 - بررسي و ايجاد بستر مناسب در زمينه رقابت فعال در عرصه هاي مختلف علمي ، پژوهشي بين المللي و كشوري ، با توجه به پتانسيلهاي علمي و پژوهشي اعضاي هيات علمي و دانشجويان.
ذكر اين مهم ضروري به نظر مي رسد كه بي ترديد در دستيابي به اهداف والاي ترسيم شده در سند چشم انداز ، مساعدت، همياري و بذل عنايت و ارشاد صاحبنظران و اساتيد گرانمايه موجب تعامل بيشتر و مزيد امتنان خواهد بود.

 

 
 

بهبود زیر ساخت های پژوهش و ایجاد شبکه تحقیقاتی ازمهمترین اقدامات حوزه معاونت پژوهشی واحد پزشکی تهران است نسخه قابل چاپ

Preview