جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
      کرسی دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه های تصمیم گیری ها و سیاستگذاریهای نظام سلامت کشورخالی است

 

     در نشست روساي دانشگاه هاي علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي عنوان شد :
کرسی دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه های تصمیم گیری ها و سیاستگذاریهای نظام سلامت کشورخالی است
دكترعليرضا اسدي با حضور در اولين نشست مشترك روساي دانشگاه هاي علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در سال جاری بر ضرورت استقلال سازمانی و اصلاح زير ساخت ها در حوزه معاونت علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي تاكيد نمود .
وي با تشريح ساختار تشکیلاتی و بررسی قوانين و دستورالعمل هاي موجود در حیطه معاونت علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي گفت : اساس کلی و ساختار نظام دانشگاه آزاد اسلامی بیشترمعطوف به قوانین وزارت علوم است در حاليكه نظام آموزش عالي در كشور تابعي از دو وزارتخانه علوم و همچنين وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي مي باشد كه مقررات و مصوبات هريك با ديگري كاملاٌ متفاوت است . در بحث تعامل با وزارت علوم به دليل اقدامات و هماهنگی های گسترده اي كه طي ساليان سال صورت گرفته ازهمخوانی مطلوب مقررات و مصوبات برخوردارهستيم ولی متاسفانه کرسی دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه های تصمیم گیری ها و سیاستگذاریهای نظام سلامت در کشورخالی است و معاونت علوم پزشکی در این زمینه با مظلومیت کامل ، هیچ تریبون ومدافع و سخنگوئی در کانون ها ، شوراها و مراجع ذیصلاح تصمیم گیری در حیطه بهداشت و سلامت ندارد.
اسدی با بیان این مطلب که امروزه نقش دانشگاه آزاد اسلامی در تاٌمین سرانه سلامت کشور با اهداء بیش از هزاران دانش آموخته در رشته های مختلف علوم پزشکی که همگی در سایه تعلیم و تربیت پزشکان متخصص عضو هیات علمی این دانشگاه میسر شده واقعیتی ملموس و غیر قابل انکار است اظهار داشت :
در شرایط کنونی تلاش برای ارتقاء جایگاه و تعیین سهم دانشگاه آزاد اسلامی در حیطه بهداشت و سلامت کشور امری کاملاٌ ضروری و اجتناب ناپذیر است.
معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي افزود : درراستای نیل به توسعه پایدار بی تردید تامین سلامت آحاد مردم جامعه نقش محوری دارد و این آرمان زمانی تحقق می یابد که کلیه نهادهای دولتی، غیر دولتی و خصوصی با یک رسالت مشترک و همکاری تنگاتنگ برای رسیدن به این هدف اهتمام ورزند و همانطوريكه رهبر معظم انقلاب بارها تاکید و توصيه داشته اند سلامت ، بهداشت و درمان جامعه بربسیاری از امور کشور الویت دارد، قطعاٌ تمام تلاش مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در مسیررشد و اعتلای نظام سلامت قرار خواهد گرفت وهدف اين معاونت با در نظر گرفتن سیاست های وزارت و بهداشت و درمان آموزش پزشکی معطوف به این هدف خواهد بود . وی در بخش دیگری از سخنان خود به موفقیت چشمگیر دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه های مختلف آموزشی ، پژوهشی ، فرهنگی در سطح ملی و بین المللی وکسب رتبه های برتر در میادین و مسابقات ورزشی اشاره کرد و گفت : دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ولی نعمت گردانندگان و مسئولین وموجب افتخار و سربلندی این دانشگاه مردمی هستند . ما در مقابل این دانشجویان خود را مسئول و متعهد می دانیم که صدا و مطالبات بر حق آنان را به گوش مسئولان ارشد وزارت بهداشت و درمان برسانيم . و اين در حالي است كه هزینه سرانه دانشجویان گروه پزشکی دانشگاه های دولتی ، چندين برابر دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي و غير قابل مقايسه با يكديگر مي باشد ، جوانان غیوری که به همت خانواده های خود و بدون هیچ بودجه دولتی ، شهریه وهزینه های تحصیلی خود را پرداخت می کنند .
ولي با اینحال بخوبي شاهد اين نقيصه هستيم كه آنطوري که باید و شاید سهم این دانشگاه مردمی در عرصه های تصمیم گیری و در حوزه های سیاستگذاری بهداشت و درمان مشخص نیست. و براي رفع اين معضل تنها دو راهكار جدي وجود دارد : اول خودباوري و احساس تعلق داشتن و ديگري استقلال سازماني . اسدي تصريح نمود : در شرايط فعلي و به فضل خدا زمينه هاي ايجاد اين تحول ساختاري با درايت و تدبير ونيز حمايت دكتر فرهاد دانشجو رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ميسر ميباشد و در صورت اصلاح زير ساخت ها ، تغيير نگاه و حضور موثر در عرصه هاي ذيصلاح ، معاونت علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي قادر خواهد بود به اندازه نيمي از ظرفيت خالي وزارت بهداشت و درمان را در بخش تامين و بكارگيري و جذب منابع انساني در حوزه سلامت پر كند .
دکتر شاهرخ رامین رئیس واحد پزشکی تهران در ادامه جلسه با بيان اين مطلب كه بر اساس برنامه استراتژيك هدف اصلي اين واحد دانشگاهي صرفاٌ آموزش نيست بلكه تربيت دانشجوي پزشكي با رويكرد پژوهش محوري است ، وي با اشاره به پیشرفت های روز افزون در حوزه سلامت گفت : تشخیص و درمان بیماری ها در گرو تحقیقات و پژوهش های مداوم مراکز دانشگاهی در سراسر دنیا است.وی افزود: در حوزه علوم پزشکی بیمارستانها بستر مناسبی برای انواع پژوهش های کاربردی هستند زیرا امکان حضور بر بالین بیمار و همچنین تنوع اقدامات کلینیکی و پارا کلینیکی شرایط مساعدی را برای انواع تحقیقات میسر می سازد.
رامین گفت: در حال حاضر واحد پزشکی تهران با در اختیار داشتن سه بیمارستان زمینه همواری برای انجام انواع مطالعات و پژوهش های کاربردی ایجاد نموده است و باید شرایط مطلوبی برای انجام تحقیقات بنیادی فراهم کنیم و سهم خود را در بخش فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی ارتقاء دهیم در این راه عظیم ترین سرمایه و ثروت ما اساتید و پژوهشگران نمونه و توانمند هستند که تا کنون نیز نتایج دستاوردهای علمی خود را در مجامع ملی و بین المللی ارائه کرده اند .
دكتر سیدمهدی رضایت ریاست واحد علوم دارویی نيز با ارائه آخرين دستاوردها و عملكرد دانشجويان و اساتيد اين واحد دانشگاهي به اخذ مجوز 5 رشته دكتري تخصصي ، افزايش عقد تفاهم نامه ها و قراردهاي برون دانشگاهي ، رشد طرح هاي پژوهشي و مقالاتISI ، قبولي و احراز رتبه هاي اول تا دهم كشوري و تدوين سرفصل رشته MBA در مديريت داروئي كشور اشاره كرد . رئيس واحد علوم دارویی گفت : در حال حاضر واحد علوم داروئي به مدد استفاده از اعضاي هيات علمي متخصص و دانشجويان تلاشگر از پتانسيل و ظرفيت بسياربالائي برخوردار است . وي افزود : از مجموع 17 دانشگاه داروسازي كشور، حدود 20 درصد فارغ التحصيلان متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي است.
دکتر افشین حراجی رئیس واحد دندانپزشکی نيز در ادامه این گرد همائي به ارائه گزارشی از عملکرد این واحد پرداخت و گفت:‌ رشته دندانپزشکی در ایران همانند سایر کشورها متقاضیان بسیاری دارد و داوطلبان علاقه مند براي پذيرش در اين رشته کنکور خیلی سخت را پشت سر می گذارند، به همین دلیل نخبه ترين و مستعد ترين دانش آموزان وارد این دانشکده می شوند
واين واقعيت يكي از بهترين فرصت هاي پيش رو براي سرمايه گذاري و جذب دانشجو از ساير كشورهاي منطقه و همجوار ايران مي باشد . وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون سه دهه را پشت سر گذاشته است، گفت : ‌دانشگاه آزاد اسلامی دهه چهارم فعالیت خود را با عنوان دهه جهانی شدن سپری می کند و اين مهم در شرايطي اتفاق مي افتد كه واحد دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در تمام رشته های موجود در گروه علوم دندانپزشکی آمادگي جذب و پذيرش دانشجو دارد .
در پايان اين گردهمائي به نقش مهم و کليدي روابط عمومي هاي واحد هاي علوم پزشكي و دست اندركاران رسانه اي داخل و خارج از دانشگاه اشاره شد و از آنان خواسته شد همانطور كه احكام غني و اصيل دين مبين اسلام نيز بارها بر ضرورت اطلاع رساني و انتقال آگاهي تاكيد و بر اهميت آن صحه گذاشته است ، مسئولان اين عرصه نيز بكوشند با بهره گيري از بهترين تكنولوژي و ابزار مناسب تبليغي ، زمينه را براي اطلاع رساني شفاف، صادقانه و اميد بخش فراهم آورده و اقدامات ودستاوردهاي مهم دانشگاه آزاد اسلامي را به هر طريق ممكن وباتهيه فيلم و عكس و تيزر هاي تبليغاتي تبيين و معرفي نمايند. گفتني است نشست سراسري روساي دانشگاه هاي علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي از ساعت 9 صبح با تلاوت آيات جانبخشي از قرآن مجيد آغاز گرديد و با طرح مسائلي از سوي مسئولان دانشكده هاي علوم پزشكي واحد هاي خوراسگان ، ساري ، كرج وساير واحد هاي دانشگاهي همزمان با اقامه نمازظهر بپايان رسيد و مقرر شد راهكارهاي چگونگي ارائه منسجم و يكپارچه افتخارات و عملكرد هاي واحد هاي داراي رشته هاي گروه علوم پزشكي براي حضور درشصت و هفتمين و بزرگترين اجلاس پيش روي دانشگاه آزاد اسلامي هر هفته سه شنبه ها در سالن اجتماعات واحد دندانپزشكي تهران تداوم يابد .

 

 
 

کرسی دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه های تصمیم گیری ها و سیاستگذاریهای نظام سلامت کشورخالی است نسخه قابل چاپ

Preview