جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
      راه اندازي سه رشته جديد در دانشكده بهداشت واحد پزشكي تهران

 

     رشته های کارشناسی ناپیوسته بهداشت عمومي، کارشناسی پیوسته مهندسي بهداشت حرفه اي و کارشناسی پیوسته مهندسی بهداشت محيط براي اولين بار در دانشكده بهداشت واحد پزشكي تهران راه اندازي واز مهرماه سال جاري اقدام به پذيرش دانشجو نموده است .
دكتر محمد رضا خاني رئيس دانشكده بهداشت و عضو هيات علمي واحد پزشكي تهران در باره ضرورت ايجاد و راه اندازي اين سه رشته جديد گفت : درمقطع کاردانی رشته‌ بهداشت‌ محیط‌ دانشجویان در خصوص مسائل‌ بهداشت محیطی از قبیل‌ آب‌، فاضلاب‌، پسماند‌، هوا و ‌ بهداشت‌ مواد غذایی‌ مطالعه می کردند و شرایط به گونه ای برنامه ریزی می شدکه دانشجویان‌ پس‌ از فارغ‌التحصیلی‌ بتوانند در اجتماعات‌ کوچک‌ مستقر شده‌ و پس‌ از مطالعه‌ و بررسی‌ مشکلات‌ بهداشت‌ منطقه‌ در جهت‌ رفع‌ این‌ مشکلات‌ قدم‌ بردارند ، اما در مقطع‌ کارشناسی‌ موضوعات تخصصی‌تر و فنی‌تر می‌شود وفارغ‌التحصیلان‌ این مقطع باید بتوانند برای‌ اجتماعات‌ بزرگتر از قبیل‌ شهرها برنامه‌ریزی‌ بهداشتی‌ کنند. برای‌ مثال‌ طراحی‌ تصفیه‌خانه‌ آب‌ یا فاضلاب‌ شهرها، نحوه‌ جمع‌آوری‌ فاضلاب‌، نحوه‌ توزیع‌ و انتقال‌ آب‌، شناخت‌ آلاینده‌های‌ هوا و کنترل‌ آنها در حیطه‌ فعالیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ کارشناسی‌ بهداشت‌ محیط‌ می‌باشد.
به همین صورت در رشته های کاردانی بهداشت حرفه ای نیز تربیت دانشجوبین دو مقطع کاردانی و کارشناسی تفاوتهای بازری دارد و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه ای از توانمندی بالایی برای انجام امور ایمنی ، ارگونومی، شناسایی عوامل فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیکی محیط کار، بیماریهای شغلی و پیشگیری ازآنها و سایر تخصصهای مرتبط با بهداشت در صنعت برخوردار خواهند شد و تمام تلاش علمی اعضای هیات علمی با تجربه و متخصص ما در این است که فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی این دانشکده بتوانند در محیط های کاری و علمی سرفراز باشند.
رئيس دانشكده بهداشت افزود : واحد پزشكي تهران از سال 73 تا كنون در مقطع كارداني رشته هاي مزبور و همچنين بهداشت خانواده و مبارزه با بيماريها، به تعليم و تربيت دانشجو پرداخته و با بيش از 5 هزار فارغ التحصيل سهم عمده اي در تامين بهداشت و سلامت كشور داشته است . هم اکنون با راه اندازی رشته کارشناسی ناپیوسته بهداشت عمومی امکان ادامه تحصیل دو رشته بهداشت خانواده و مبارزه با بيماريها، نیز در واحد پزشکی فراهم گردیده است. دكتر خاني تصريح نمود : از آنجائيكه كه این‌ رشته‌ ها می‌توانند طیف‌ گسترده‌ای‌ از داوطلبان‌ را که‌ دارای‌ علایق‌ و توانمندی‌های‌ متفاوتی‌ هستند، جذب‌ خود کند. از سالها پيش در فكر گسترش و توسعه اين رشته بوده ايم زيرا مطالعات تخصصي زمینه‌های‌ فوق‌ بیشتر در مقطع کارشناسی‌ و مقاطع‌ بالاتر مطرح‌ می‌شود و خوشبختانه با پيگيري ها و مذاكرات به عمل آمده با مسئولان زيربط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و شوراي گسترش علوم پزشکی کشور و حمایت دكتر رامين رئيس واحد پزشكي تهران موفق شديم امسال براي اولين بار سه رشته جديد بهداشت عمومي ، مهندسی بهداشت حرفه اي و مهندسی بهداشت محيط در مقطع كارشناسي ناپيوسته و پیوسته را به رشته هاي موجود در دانشكده بهداشت بيفزائيم . وي خاطر نشان ساخت : اگر جامعه‌ و حکومت‌ به‌ بهداشت‌ و سلامتی‌ اهمیت‌ بدهد، فرصت‌های‌ شغلی‌ این‌ رشته‌ بسیار زیاد خواهد بود چون‌ هر جا انسان‌ وجود داشته‌ باشد، برای‌ حفظ‌ سلامت‌ او، متخصصان‌ این‌ رشته‌ باید حضور داشته‌ باشند.
دكتر خاني در پايان اين گزارش از بازديد نمايندگان بورد تخصصي مهندسي بهداشت محيط كشور از طرف وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي در تاريخ هشتم مهرماه سال جاري خبر داد و گفت : در وضعيت كنوني مقدمات مجوز پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد مهندسي بهداشت محيط در دست بررسي است و اميدواريم پس از كسب شرايط لازم بزودي شاهد راه اندازي و ارتقاء اين رشته در واحد پزشكي تهران باشيم .

 

 
 

راه اندازي سه رشته جديد در دانشكده بهداشت واحد پزشكي تهران نسخه قابل چاپ

Preview