جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


    دکتر باقر لاریجانی قائم‌ مقام رئیس دانشگاه در اولین همایش پ‍ژوهشی حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت مقاله‌نویسی علمی که روز جمعه 4 بهمن ماه از سوی مرکز توسعه پژوهش و فناوری علوم پزشکی و با همکاری واحد پزشکی تهران دانشگاه آزاد اسلامی، در سالن همایش بیمارستان فرهیختگان برگزار شد بر ظرفیت بسیار بزرگ این دانشگاه برای ارتقای نظام آموزش عالی در کشور و همچنین پیشرفت و توسعه بیش از پیش رشته های علوم پزشکی تاکید نمود و گفت : دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان تنها دانشگاه جامع كشور، ظرفيت زيادي براي ايفاي نقش در پژوهشهاي پايه و باليني دارد.
      دراولین همایش پ‍ژوهشی پزشکی دانشگاه آزاداسلامی از سوی دکتر لاریجانی عنوان شد: دانشگاه آزاد اسلامی 60درصد آموزش عالی کشور و بیش از 40درصد آموزش عرصه پزشکی را بعهده‌دارد

 

     قائم‌ مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در علوم پزشکی با یادآوری اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از نظر تعداد دانشجو یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌رود گفت : دانشگاه آزاد اسلامی بعد از دانشگاه ایندرا گاندی هندوستان و دانشگاه علامه اقبال در پاکستان، سومین دانشگاه برتر جهان از نظر تعداد دانشجو است .
لاریجانی تاکید کرد: «این مجموعه عظیم دانشگاهی عهده‌دار حدود 60درصد آموزش عالی کشور در حوزه‌های مختلف علوم و بیش از 40درصد آموزش عرصه پزشکی است و حدود 86 واحدهای دانشگاهی مسوول آموزش پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی هستند .
قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پزشکی افزود: «دانشگاه آزاد اسلامی پتانسیل خوبی برای گسترش حیطه‌های میان‌رشته‌ای دارد و ماموریت نظام آموزش علوم پزشکی تربیت نیروی انسانی عالم، توانمند و کارآمد، پاسخگویی به نیازهای سلامت افراد جامعه، متخلق به اخلاق حرفه‌ای و اجتماعی، متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی و تلاشگر در زمینه نظریه‌پردازی، همچنین تولید علم نافع و کارآفرینی در علوم پزشکی است. وی افزود: «دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت بسیار بزرگی برای ارتقای نظام آموزش عالی در کشور محسوب می‌شود و دامنه‌ توسعه کمی و کیفی آن از مرزهای داخلی کشور نیز فراتر رفته است .

او در ادامه با بیان اینکه تعداد اعضای هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی بیش از هزار نفر بوده و یکی از برنامه‌های مهم دانشگاه، ارتقای تعداد اعضای هیات‌علمی و استفاده از استادان برجسته کشور است،
دکتر لاریجانی در خصوص تعداد بیمارستانهای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: «هم‌اکنون حدود 10 بیمارستان فعال با 1500 تخت بیمارستانی و 19 بیمارستان در حال ساخت داریم. وی سپس به وضعیت بیمارستان فرهیختگان اشاره نمود و گفت : در شرایط کنونی بیمارستان فرهیختگان در مرحله تجهیز است و امیدواریم در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد راه‌اندازی این بیمارستان بعنوان یک بیمارستان مجهز در منطقه غرب شهر تهران باشیم .
این صاحب‌نظر عرصه علوم پزشکی در عین حال تاکید کرد: «با توجه به فعالیت‌های گسترده دانشگاه آزاد اسلامی و وجود 13 دانشکده پزشکی، یک واحد داروسازی، چهار واحد دندانپزشکی و بیش از 60 واحد پرستاری و مامایی، نگاه جدیدی به حوزه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی خواهیم داشت اما برای این منظور لازم است همکاری‌های مشترکی با سازمان و نهاد‌های مرتبط برای ارتقای حوزه پزشکی داشته باشیم.
لاریجانی ادامه داد:‌ «10 رشته تخصصی در حوزه دندانپزشکی وجود دارد و اگر بتوانیم در زمینه‌های دیگر همکاری‌های خوبی با وزارت بهداشت داشته باشیم و ارتقای کیفیت را در اولویت قرار دهیم، رشد بسیار خوبی را در حوزه پزشکی شاهد خواهیم بود.
قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پزشکی سپس وضعیت علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی را از نظر تولیدات علمی تشریح نمود و گفت : دانشگاه آزاد اسلامی در رنکینگ اسکوپوس وضعیت بسیار خوبی را از نظر تعداد استاد و دانشجو قرار دارد.
وی افزود: «دانشگاه آزاد اسلامی در سال 2013 در نظام رتبه‌بندی ESI بین دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا دارای رتبه 925 و از نظر تعداد استناد دارای رتبه 249 از نظر تعداد مقاله است.»
لاریجانی به مقایسه تعداد مقالات گروه پزشکی از کل مقالات پزشکی کشور در بانک اطلاعاتی اسکوپوس اشاره کرد و گفت: «مقالات گروه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در این بانک 12 هزار و 24 مقاله است به عبارتی سهم مقالات گروه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از کل مقالات علوم پزشکی کشور 15 درصد است.»
ایجاد نگاهی جدید در گسترش حیطه‌های میان‌رشته‌ای، توجه بیشتر به بستر بالینی برای آموزش رشته‌های علوم پزشکی، توسعه مقاطع تحصیلات تکمیلی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده از برنامه‌های حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر محورهایی بود که لاریجانی بر آنها تاکید کرد.
لاریجانی با تاکید بر لزوم جذب اعضای هیات‌علمی پژوهشی در قالب وابستگی دوگانه اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌های دیگر گفت: «در این الگو دانشگاه آزاد اسلامی از اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌های دیگر دعوت می‌کند در قالب وابستگی دوگانه عضو هیات‌علمی پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی شوند.»
قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی بر ارتقای زمینه‌های پژوهش تاکید کرد و اظهار داشت: «بیمارستان‌ها مهم‌ترین زمینه‌های پژوهشی در علوم پزشکی هستند که اطلاعات موجود در آنها می‌تواند برای پژوهش بسیار مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در الگوی تاسیس مراکز توسعه پژوهش در بیمارستان‌ها می‌توان با امکانات کمی در هر بیمارستان یک مرکز توسعه پژوهش راه‌اندازی کرد تا کارشناسان و اعضای هیات‌علمی آن مجموعه بتوانند با دریافت تسهیلات، اطلاعات خود را به مقاله تبدیل کنند.
بر این اساس، راه‌اندازی مراکز رشد مانند مراکز رشد فرآورده‌های دارویی، مرکز رشد فرآورده‌های بیولوژیک و مرکز رشد تجهیزات پزشکی و همچنین تاسیس پارک علم و فناوری و شهرک دانش و سلامت از جمله نکاتی بود که این مقام ارشد دانشگاه آزاد اسلامی بر اجرایی شدن آنها تاکید کرد.
او در عین حال اظهار داشت: «تعداد اسناد علمی در دانشگاه آزاد اسلامی 4123 و میزان ارجاعات 7386 بوده است و از نظر وضعیت انتشار مقالات در شاخه‌های مرتبط با علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن h-Index 26 از جایگاه خوبی برخوردار است.»
به اعتقاد لاریجانی، جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی از نظر ESI 925 است که رتبه نسبتا خوبی محسوب می‌شود و در عین حال اضافه کرد: امیدواریم با همکاری مسوولان و اساتید گرانقدر این رتبه در جایگاه بالاتری قرار گیرد. همچنین در رنکینگ‌های دیگر دانشگاه آزاد اسلامی از وضعیت خوبی برخوردار است.
بخش دیگری از سخنان قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پزشکی، مربوط به کیفیت مقالات این دانشگاه بود که او اظهار داشت: «مشاهده می‌شود که از 10 درصد مقالات ما در 25 درصد مقالات بسیار خوب چاپ می‌شوند و حدود شش درصد مقالات ما از دسته مقالات پراستناد به حساب می‌آید.
این کارشناس عرصه پزشکی در ادامه به بیان تحلیل خود درخصوص چالش‌های دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه مذکور پرداخت و افزود: «یکی از این چالش‌ها رسیدگی به امور پژوهش و ارتقای کیفی در حوزه سلامت خواهد بود. دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پزشکی وضعیت خوبی در کشور دارد، اما امیدواریم با قرار دادن بودجه‌های پژوهشی قدردان زحمات اساتید و پژوهشگران حوزه پزشکی باشیم.»
لاریجانی با تاکید بر اینکه پتانسیل پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار خوب بوده و ارزش سرمایه‌گذاری‌های بزرگ دارد، اضافه کرد: «ارتقای کیفیت مجلات موجود، راه‌اندازی مجلات در قالب AU-MS Series، تقویت سامانه تشویق مقالات ازجمله اهداف آتی برای گسترش انتشارات علمی علوم پزشکی به حساب می‌آید.» او ابراز امیدواری کرد با راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی و در اختیار قرار دادن امکانات لازم بتوانیم بستر خوبی برای تحقیقات و پژوهش در حوزه علوم پزشکی فراهم کنیم.
قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پزشکی با اشاره به اینکه هدف نهایی از این تلاش‌ها برخورداری دانشگاه آزاد اسلامی از جایگاهی درخور و شایسته در عرصه‌‌های بین‌المللی است، در ادامه سخنان خود تاکید کرد باید به فکر راه‌اندازی مراکز از راه دور پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی باشیم.
او همچنین ارتقای مجلات موجود و افزایش دسترسی به منابع الکترونیک را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید آیین‌نامه‌های تشویق را برای دانشجویان و اساتید علاقه‌مند به تحقیق و پژوهش پایه‌ریزی کنیم و امتیازات خوبی را برای این عزیزان در نظر بگیریم.
لاریجانی در پایان سخنان خود با بیان اینکه ارتقای پایان‌نامه و روند ثبت و نشر آنها از جمله اهداف دیگر دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پزشکی است، تاکید کرد: «شرکت‌های دانش‌بنیان قرار است به سرعت در دانشگاه آزاد اسلامی گسترش یابند و در مجموع، امیدواریم قسمتی از مشکلات حوزه سلامت کشور را با برنامه‌ریزی‌های بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان حل کنیم.

 

 

 

 

 

دراولین همایش پ‍ژوهشی پزشکی دانشگاه آزاداسلامی از سوی دکتر لاریجانی عنوان شد: دانشگاه آزاد اسلامی 60درصد آموزش عالی کشور و بیش از 40درصد آموزش عرصه پزشکی را بعهده‌دارد نسخه قابل چاپ

Preview