جستجوی اخبار:                
   
    اخبار
 

 


    شاهین آخوندزاده قائم‌مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و معاون پژوهشي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران ، در اولین همایش پ‍ژوهشی حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی بر خواندن مستمر و جدیدترین مقالات علمی و تخصصی مرتبط با حوزه فعالیت بعنوان اولین گام موفقیت و یک توصیه جدی برای پیدا کردن ایده های خلاقانه و همچنین نوآوری در انجام یک تحقیق علمی برای تدوین یک مقاله و چاپ در یک ژورنال معتبر تخصصی و بین المللی تاکید نمود .
      خواندن ، خواندن و خواندن تنها توصیه جدی و اولین گام موفقیت برای انجام یک تحقیق علمی و نگارش و چاپ مقاله است

 

     قائم‌مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و معاون پژوهشي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران ، با سخنرانی در اولین همایش پ‍ژوهشی حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که با محوریت مقاله‌نویسی علمی روز جمعه 4 بهمن ماه از سوی مرکز توسعه پژوهش و فناوری علوم پزشکی و با همکاری واحد پزشکی تهران دانشگاه آزاد اسلامی و در سالن همایش بیمارستان فرهیختگان برگزار شد ، رصد کردن مجلات علمی معتبر و شرکت کردن در کنگره ها و حضور در سایرکنفرانس‌های ملی و بین‌المللی را از دیگر راهکارهای پیدا کردن ایده های پژوهشی برشمرد .
وی با تقدیر از زحمات و خدمات آموزشی اساتید دلسوز و پزشکان متخصص حیطه علوم پزشکی گفت : مهم‌ترین وظیفه استادان آموزش است و با آنکه در طول 15 سالی که بعنوان پژوهشگر برتر در جهت آموزش و درکارگاه های مقاله نویسی علمی مشارکت دارم ولی بصراحت می گویم 75 درصد کار اعضای هیات‌علمی، آموزش به دانشجویان است، به‌گونه‌ای که 100 مقاله خود را در حد یک جلسه کلاس درس پروفسور یلدا نمی‌دانم.
او با اشاره به اینکه علم‌سنجی در دانشگاه آزاد اسلامی از اهمیت بسیاری برخوردار است، خاطرنشان کرد:
کشور ایران با حدود 40 هزار مقاله در سال گذشته، رتبه 17 را داراست، وی سپس با تشریح جایگاه پژوهشی ایران در رنکینگ جهانی و در مقایسه با سایر دانشگاه های منطقه ای گفت :
سایماگو نظامی است که دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی جهان را بر اساس عملکرد پژوهشی در قالب مقالاتی که در نشریات معتبر بین المللی چاپ می شود ارزیابی و رتبه بندی می کند و در جدید ترین نتایج رتبه بندی که در سال 2013 میلادی توسط سایماگو اعلام شده است ، مقالات علمی دانشمندان و پژوهشگران در بازه زمانی 2011 – 2007 و بر اساس تعداد مقالات مختلف موجود در پایگاه اطلاعاتی scopus مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفته است و بر این اساس ، در حال حاضر کشور آمریکا از نظر تعداد مقالات در رتبه اول است و کشور چین بعد از یک جهش بسیار خوب در رتبه دوم قرار دارد.
آخوندزاده باطرح این سوال که تصور می کنید علت ورمزموفقیت کشورچین برای دستیابی به این رتبه چه بوده است؟ افزود : کشور چین در حدود 10 سال گذشته رتبه پایین‌تری را در رنکینگ جهانی از نظر تعداد مقالات داشته است. ولی در طول سال‌های گذشته رتبه خود را بعد از رتبه جهانی انگلستان که همیشه رتبه دوم را داشت ، ارتقاء داده و جای تعجب نخواهد داشت که در سال‌های آتی کشور چین از نظر تعداد مقالات با آمریکا جایگزین شود.
وی نتیجه گیری کرد که چنانچه محیط پژوهشی در دانشگاه های ما مستعد باشد و این اراده و عزم جدی در اساتید جوان و عضو هیات علمی ما بوجود آید می توانیم رتبه خود را با افزایش کیفی مقالات در سایت های علمی و پایگاه های تخصصی و ژورنالهای معتبر بین المللی ارتقاء دهیم که این امر نیازمند خواندن مقالات علمی مرتبط با حوزه فعالیت و رصد کردن مجلات علمی معتبر و شرکت کردن در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی است.
وی اضافه کرد: موارد بسیاری برای رسیدن به یک مقاله خوب مورد اهمیت است که یک پژوهشگر بایستی همه این امور را در نظر گرفته تا بتواند مقاله خود را در یکی از بهترین ژورنال‌های خارجی ثبت کند.
قائم‌مقام معاونت پژوهشی وزارت بهداشت در عین حال ابراز امیدواری کرد با همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی و کارگاه‌هایی که قرار است در دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی برگزار شود، رشد بسیار خوبی در زمینه ثبت مقالات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی شاهد باشیم.

 

 

 

 

 

خواندن ، خواندن و خواندن تنها توصیه جدی و اولین گام موفقیت برای انجام یک تحقیق علمی و نگارش و چاپ مقاله است نسخه قابل چاپ

Preview