دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم پزشكي
 

        دکتر مهسا هاديپور مدیر مركز توسعه آموزش پزشكي دانشگاه علوم پزشكي آزاد اسلامي واحد تهران طي گزارشي از برگزاری كارگاه سه روزه « روش تحقيق » در هفته اول ، دوم و سوم شهريورماه سال جاری درسالن EDC اين واحد دانشگاهي براي اعضاي هيات علمي خبر داد.
      زیر نظر معاونت آموزشی وبه همت مركز توسعه آموزش پزشكي صورت گرفت :
برگزاري « کارگاه سه روزه روش تحقیق » ويژه اعضاء هيات علمي در واحد علوم پزشكي تهران

 

     دكتر هاديپور مدیر مركز توسعه آموزش پزشكي در باره اهميت و ضرورت برگزاري اين دوره آموزشي گفت :
هدف از برگزاري كارگاه سه روزه « روش تحقيق » ارتقاء سطح آگاهي و دانش اساتيد در زمينه چگونگي انجام تحقيقات كاربردي در حوزه علوم پزشكي و با استفاده از ابزارهاي مناسب براي طراحي و اجراي طرح هاي تحقيقاتي در زمينه مسائل پزشكي و نهايتا پاسخ به سئوالات در خصوص مشكلات بهداشتي درماني و ارائه راه حل جهت رفع مشكلات موجود در سطح جامعه می باشد .
دكتر محمد زارع عضو هيات علمي و مدرس اين كارگاه آموزشي با اشاره به سرفصل ها و مباحث مطرح شده گفت : عمده ترین مطالب ارائه شده در اين كارگاه آموزشي که با همکاری سایر مدرسین توانمند از جمله دکتر اکبرزاده و در قالب كارگروهي تدریس شد راهكارهائي براي انتخاب موضوع ، آشنائي با انواع مطالعات اپيدميولوژيك ، نحوه گردآوري داده ها ، آمار توصيفي ، تهيه پرسشنامه ودر نهايت فرايند تهيه يك مقاله علمي در علوم پزشكي بوده است .
وي افزود : برگزاري كارگاه روش تحقيق براي همه اعضاء هيات علمي و به خصوص كساني است كه روحيه پرسشگري داشته وبه تحقيق علاقه دارند . زيرا اين افراد و بالاخص اساتيدي كه راهنما و هادي پايان نامه ها هستند ، لازم است كه با اطلاع از نحوه اصلاح پايان نامه از چگونگي داده ها و تجزيه و تحليل اطلاعات كافي داشته باشند تا بتوانند دانشجويان را در مسیری هدايت كنند که بتوانند از نتيجه پايان نامه و طرح تحقيقاتي مقالات مناسب و قابل چاپ در مجلات معتبر داخلي و بين المللي تهيه و به چاپ برسانند و در حقيقت موجبات توليد علم را در زمينه پزشكي در سطح داخل و بين الملل فراهم آورند .
گفتني است : دكتر زارع عضو هيات علمي و مدير گروه اپيدميولو‍‍ژي و آمار و دبير شوراي بررسي دفاع از پروپوزال دانشجويان پزشكي و تحصيلات تكميلي واحد علوم پزشكي تهران است .
دكتر هاديپور در پايان اين گزارش با تقدیر و تشکر از حمایت و پشتیبانی همه جانبه دکتر سید عباس صفوی معاون آموزشی واحد پزشکی تهران در راه اندازی و تشکیل این کارگاه آموزشی تصریح کرد : با توجه به نظرسنجي هايي كه در انتهاي هر كارگاه برگزار مي گردد ، ميزان اثر بخشي مباحث مطرح شده از سوی اساتید شرکت کننده مورد ارزشیابی قرار می گیرد که قطعاٌ بررسی این نتايج ما را در رسيدن به نقطه مطلوب و افزايش سطح كمي و كيفي مقالات و طرح هاي پژوهشي ياري مي كند .
دکتر هادیپور همچنین از تلاش و پیگیری های مداوم، فریباحق نژاد کارشناس مرکز توسعه اموزش پزشکی در جهت هماهنگی و برگزاری شایسته کارگاه سه روزه « روش تحقیق » و سایر عوامل اجرائی قدردانی و تشکر نمود .