دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم پزشكي
 

        پیکر مهندس کورس پرتوی دیلمی طبق وصیت قبلی و با موافقت همسر و فرزندان وی و با تلاش و همت دکتر سید علی ابطحی رئیس دانشگاه و دکتر شبنم موثقی آناتومیست و رئیس دانشکده پزشکی با هدف کمک به پیشرفت علم پزشکی و فرآیند یادگیری دانشجویان این حرفه مقدس به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تعلق یافت .
      اهدای داوطلبانه جسد خیر نیکوکار به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی

 

     دکتر سید علی ابطحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی به همراه جمعی ازمسئولان ارشد دانشگاه با حضور در منزل ساده و بی تکلف شادروان مهندس کورس پرتوی دیلمی ضمن همدردی با خانواده این خیر نیکوکار که از سالهای گذشته داوطلبانه و با انگیزه و عشق بسیار برای خدمت به همنوعان و کمک به پیشرفت علم پزشکی کالبد خود را با تصمیم قبلی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی قرار داده بود با اهداء لوح تقدیر به خانواده وی از این اقدام کم نظیر که حاصل تفکر و اندیشه ای فراتر از زمان و خداپسندانه است قدردانی کرد .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی با تفسیر آیاتی از قرآن مجید در اهمیت علم پزشکی و جایگاه وقف در اسلام به عنوان باقیات الصالحات گفت :
وقف جسد نورانی مرحوم پرتوی دیلمی به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی منشاء خیر و برکات و کمک موثری درپیشرفت و گسترش دروازه های آموزش و پژوهش به سوی حرفه مقدس پزشکی است و چه بسیار متخصصان و جراحان بزرگی که در این رهگذر و با فراگیری و آموزش بهتر موجب کاهش درد و آلام بیماران خواهند شد بنابراین حاصل این فکر بزرگ نه تنها در سرای فانی بلکه در جهان باقی نیز مایه ی تعالی روح و مراتب انسان واقف خواهد شد .
دکتر ابطحی افزود : در مقام یک پزشک باید بگویم شروع علم پزشکی در تمام دانشگاه های علوم پزشکی سالن تشریح است ، دانشجوی پزشکی اولین چیزی که در سالن تشریح یاد می گیرد درس توحید و خداشناسی است ، هنگامی که یک دانشجو پزشکی برای اولین بار و از نزدیک ، با تشریح کالبد یک انسان خلق سیستم پیچیده و منظم بدن پی می برد و به نحوه کارکرد سلسله اعصاب و چگونگی کارکرد قلب و عروق و سایر اعضاء و جوارح انسانی آشنا می شود در مقابل قدرت و عظمت پروردگار سر تسلیم فرود می آورد .
وی با اشاره به مشکلات و کمبود جسد اظهار کرد : یکی از معضل های جدی دانشگاه های علوم پزشکی در سطح کشور کمبود شدید جسد برای سالن تشریح در راستای آموزش دانشجویان رشته پزشکی است و از این لحاظ اقدام خیر خواهانه زنده یاد مهندس کورس پرتوی دیلمی که با رضایت قلبی و با اراده شخصی و طی تشریفات قانونی صورت گرفته است بسیار ارزشمند و حاکی از آگاهی و بینش عمیق و آینده نگری ایشان است .
دکتر عامری استاد دانشکده بهداشت و گروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی نیز با بیان اینکه نیکوکاری نتیجه ایمان است تصریح کرد : در قرآن آیات بسیاری داریم که ما را به امرخیر تشویق می کند و قطعاٌ اقدام این خیٌر نیکوکار که جسد خود را با میل قلبی برای پیشرفت علم پزشکی و آموزش دانشجویان به دانشگاه اهداء کرده اند مصداق کامل یک عمل خیر و سمبل نیکوکاری است که در نهایت راه بهشت را برای خود هموار کرده اند .
وی افزود : خط فکری و پایه گذاری فرهنگ اهداء جسد به دانشگاه های علوم پزشکی که توسط مرحوم مهندس پرتوی دیلمی صورت گرفته است حرکت خلاقانه و شایسته ای است که بایستی در جهت ترویج این خط فکری در سطح جامعه اقدامات موثری از طرق مختلف و رسانه ها انجام شود .
دکتر موثقی رئیس دانشکده پزشکی نیز با تقدیر از همکاری دلسوزانه همسر داغدیده تنها دختر و پسر ارشد خانواده پرتوی در برآورده شدن آخرین وصیت پدر گفت : با درایت هوشمندانه و حمایت همه جانبه دکترابطحی رئیس دانشگاه موفق شدیم با سرعت غیر قابل تصور و باور نکردنی تمام تشریفات قانونی را با همراهی خانواده محترم پرتوی انجام دهیم و تنها یک روز بعد از فوت ایشان تمام اقدامات پزشکی لازم برای تشریح بدن و آموزش دانشجویان فراهم شده است .
« « وهرز پرتوی » پسر زنده یاد مهندس پرتوی نیز با چهره ای محزون اما قلبی امیدوار به دعای خیر و کسب رضایت پدر از اینکه توانسته به آخرین خواسته و وصیت پدرجامه عمل بپوشاند با سپاس از قدرشناسی و پیگیری رئیس و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت :
پدرم در تاریخ 11 مهرماه سال 96 همزمان با ایام سوگواری سالار شهیدان حسین (ع ) و شهادت حضرت سجاد به رحمت ایزدی پیوست و تقارن این رویداد های معنوی ، بیانگر نیت خالصانه واراده ای است که پدرم از سی سال پیش تا لحظات آخر حیات بدون کوچکترین تردیدی نسبت به تصمیم خود داشت و همگی ما خوشحالیم که او به آرزوی دیرینه خود رسید .
وی در پاسخ به این سوال که انگیزه پدرتان در رابطه با وقف جسد به دانشگاه علوم پزشکی چه بود ؟ و چگونه این فکر متعالی به ذهنشان خطور کرد؟ اظهار داشت :
تربیت و سنت خانوادگی ، پدر بزرگ نیز از افراد خیٌر و نیکوکار و از خانواده ای فرهنگی و با ایمان و متعهد بودند که کمک به ارتقاء آموزش را در قالب دستگیری از دانش آموزان محروم و مدرسه سازی با هزینه شخصی را از فرایض واجب دینی و مذهبی و درمسیر بالا بردن سطح اگاهی و بهداشت و سلامت جامعه می جست.